İthal Otoda ‘Çıkma’ Modası

Otomobil
Küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmanın da etkisiyle son 4 ayda dolar ve avronun yükselişe geçmesi otomobil yedek parçasının ”bit pazarı” sayılan Ostim’deki 2. el otomobil parçacıl...
EMOJİLE

Küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmanın da etkisiyle son 4 ayda dolar ve avronun yükselişe geçmesi otomobil yedek parçasının ”bit pazarı” sayılan Ostim’deki 2. el otomobil parçacılarına ilgiyi arttırdı.

Otomobil parçası satıcısı Recep Arıkan, çıkma parçaları, pert raporu verilen, gümrüklerde satışa çıkan ve trafikten men edilen araçların sökülmesiyle elde ettiklerini söyledi.

Atölyelerde söküm işlemlerinin parçaların ekonomik değerine göre yapıldığını belirten Arıkan, ”Bir otomobilden sökülen parça adedi 500 ila 600 arasında değişiyor. Bunların arasında işe yaramayan parçalar da var. Onları ayırıp hurdaya gönderiyoruz. Böylece kullanılamaz duruma gelmiş bir aracı en ufak parçasına kadar ekonomiye yeniden kazandırmış oluyoruz” dedi.

Arıkan, müşteri potansiyellerinin kış aylarında ve döviz fiyatlarının yükselişe geçtiği aylarda arttığını aktararak, şu bilgileri verdi:

”Son aylarda dolar ve avronun yükselmesi ithal otomobil parçalarının da pahalanmasına yol açtı. Hal böyle olunca bu otomobillerin orijinal parçalarına yüksek miktarlar ödemek istemeyenler, 2. el parçaya yöneldi. Çünkü 2. el bazı parçalar orijinaline göre yüzde 75 daha ucuza satılıyor. Tabi bu parçadan parçaya değişiyor. Mesela Tempra’nın yeni şanzımanı 3 bin lirayken, bizde çıkmasını 750 liraya bulmak mümkün.”

ÇALIŞMAZSA PARASI İADE

Talep edilen parçalar arasında tampon, far ve kaputun ilk sıralarda geldiğini dile getiren Arıkan, şöyle devam etti:

”Talep edilen parçalar, araç kazaya karışmışsa kazanın, arızalanmış ise de arızanın boyutuna göre değişiyor. Hafif kazaya karışmış bir aracın sahibi bizden kaporta parçaları, tampon, radyatör ve far alırken, mekaniği arızalanmış ya da hasar görmüş bir araç sahibi şanzıman, fren sistemi ve akis talebinde bulunuyor. Satışlarımızı daha da cazip kılmak için mekanik parçalara 1 ay garanti veriyoruz. Çalışmayan parçanın hemen iadesini alıyoruz.”

İHRACAT BİLE YAPILIYOR

Türkiye’de çıkma otomobil parçası sektörünün ülkeye yeni marka ve modellerin girmesiyle büyüdüğünü vurgulayan Arıkan, sektörde markaya ve modele dayalı uzmanlaşmanın oluştuğunu söyledi.

Arıkan, sektörün ülkedeki değerin tekrar ekonomiye kazandırılmasını ve ithal parçaya ödenecek dövizin ülkede kalmasını sağladığını belirterek, şunları kaydetti:

”Türkiye’nin dört bir yanından yoğun talep görmemizin yanında yurt dışına da parça satıyoruz. Suriye ve Gürcistan başta olmak üzere İtalya ve İngiltere’ye de mal gönderiyoruz. İtalyanlar bir dönem bizden bol miktarda direksiyon kutusu aldı. Yaptığımız işle, ülkeden dövizin çıkmasını engellediğimiz gibi ülkeye döviz de kazandırıyoruz.”

ALAN DA MEMNUN SATAN DA

Çıkma otomobil parçasını tercih edenlerden Asım Bayraktar da 2. el parçayı hem ucuz hem de garanti verildiği için tercih ettiğini belirterek, Freelander model cipi için gerekli yeni parçanın fiyatının 2 bin 500 lira olduğunu ama aynı parçanın 2. elinin 500 liraya alınabileceğini söyledi.

İthal otomobillerin orijinal mekanik parçalarının çok pahalı olmasının çıkma parçaları cazip kıldığını ifade eden Bayraktar, ”Bu sistemden alan da satan da memnun” dedi. 

Trt.net.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme