İşte Türk Otomobil Müşterisinin Profili

Otomobil
Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Şükrü Ilısal, 2011 yılının ilk 6 ayına yönelik olarak Türkiye çapında bini aşkın müşteriyle gerçekleştirilen ”Türkiye’nin Otomotiv Müşte...
EMOJİLE

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Şükrü Ilısal, 2011 yılının ilk 6 ayına yönelik olarak Türkiye çapında bini aşkın müşteriyle gerçekleştirilen ”Türkiye’nin Otomotiv Müşteri Profili” araştırmasının sonuçlarını düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

Şükrü Ilısal, tamamı yerli sermaye ile gerçekleştirilmiş, 10 milyar lira yatırıma ve 100 bin kişiye doğrudan istihdama sahip OYDER’in kendi çatısı altında Türkiye çapındaki yetkili satıcıları kanalıyla gerçekleştirilen araştırma sonuçlarının, Türkiye’nin otomobil ve hafif ticari araç satın alma trendlerini ve pazar eğilimlerini ortaya koyması bakımından dikkat çekici ve çarpıcı sonuçlar içerdiğini kaydetti.

”Türkiye’nin Otomotiv Müşteri Profili” araştırmasının sonuçlarında, öncelikli olarak 2011 yılının ilk 6 ayında yeni otomobil alımını genel olarak makro düzeyde tetikleyen en önemli iki unsur olarak sırasıyla fiyatların uygunluğu ve hemen ardından kredi olanaklarının sağladığı avantajların geldiğini dile getiren Ilısal, bununla birlikte geçtiğimiz 6 ay içinde ilk aracını satın alanların ortalamasının yüzde 30 civarında olduğuna da dikkat çekti.

Ilısal, araç alımlarında ise yüzde 50 gibi ezici bir oranda nakit/banka kredisi kombinasyonunun ön plana çıktığını vurgulayarak, takas/banka kredisi kombinasyonunun ise yüzde 25 oranla ikinci sırada yer aldığını söyledi.

Satın alınan otomobil ve hafif ticari araçlara yönelik en önemli karar verme kriterinin ise yine yüzde 20’nin üzerinde bir oranla fiyat etiketinin uygunluğu olduğuna işaret eden Şükrü Ilısal, yakıt tüketiminin ardından konfor ve tasarım özelliklerinin tüketici nezdinde bir tercihte bulunma açısından üçüncü ve dördüncü sırada yer alan kriterler olduğunu belirtti.

Ilısal, çevre ve emisyon değerlerinin ise ancak yüzde 3 gibi bir oranla son sırada yer almasının ise iyi değerlendirilmesi gereken bir sonuç olduğunu vurguladı.

Geçtiğimiz 6 boyunca otomobilseverlerin yüzde 40’a yakınının ”tavsiye” ile araç aldığını ortaya koyan araştırmaya göre, günlük gazetelerin ise yüzde 25 gibi açık ara bir farkla mecralar arasında en baskın yönlendirici unsuru oluşturduğunu anlatan Ilısal, tüketicilerin yüzde 67’sinin test sürüşü yapmadan asla yeni bir araç almadığı sonucunun dikkat çeken bir başka veri olarak ön plana çıktığını kaydetti.

Ilısal, geçmiş 6 ay boyunca en çok tercih edilen renk olarak yüzde 40’a varan oranda beyazın dikkat çektiğini, hemen ardından ise yüzde 30’a yaklaşan oranda siyah rengin tercih açısından gri rengi geçerek ağırlık kazandığını söyledi.

Bununla birlikte her 10 araçtan 2’sinin kadın kullanıcılar tarafından satın alındığını ortaya koyan araştırmada en baskın yaş aralığını ise yüzde 45 ile 36-50 yaş grubunun oluşturduğunu ifade eden Şükrü Ilısal, bununla birlikte geçtiğimiz süre zarfında yeni bir otomobil veya hafif ticari araç alan her 10 kişiden 2’sinin memur/kamu çalışanı, 4’nün ise serbest meslek sahibi olduğunu belirtti.

-TÜRKİYE’NİN YERLİ MARKA OTOMOBİL ÇALIŞMALARI…-

Ilısal, geçtiğimiz 6 boyunca yeni araç alan müşteriler arasında yaptıkları çalışmalar kapsamında ”Türkiye’nin yerli marka yaratma çabasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuyla yetkili satıcılar nezdinde nabız yokladıklarını da dile getirerek, yüzde 60 gibi bir oranda ”Evet, doğru buluyorum” yanıtını aldıklarını, yüzde 16’lık bir kesimin ise daha üst seviyede destek göstererek direkt olarak ”Satın alırım” yanıtını verdiğini söyledi.

Yetkili satıcılık kavramının Türkiye’de tanımının tam olarak yapılmaması dolayısıyla bir meslek olarak algılanmadığına değinen Şükrü Ilısal, yeni dönemde hükümetten yetkili satıcıların korunma altına alınmasını sağlayacak adımlar atmasını ve yetkili satıcılığın KOBİ olarak kabul edilmesini beklediklerini vurguladı.

”Biz yetkili satıcılar olarak yeni hükümetten öncelikle ülke genelinde kayıt içi ekonominin acil olarak ve eşitlik içerisinde uygulanmasını bekliyoruz” diyen Ilısal, ”yetkili satıcılık” faaliyetinin bir KOBİ faaliyeti olarak da ifade edilmesinin kendileri açısından önem arz ettiğini vurguladı.

Ilısal, yekpare ve daha güçlü bir yapıya kavuşabilmek adına OYDER olarak kendilerinin de üstlerine düşen faaliyetlerde bulunduklarını ifade ederek, özellikle kendi iç iletişimlerini kuvvetlendirmek adına başlattıkları bölgesel diyalog toplantılarının 6.’sını Antalya’da gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

”BU YIL PAZAR 850-900 BİN ADET OLUR”

Ilısal, Türk otomotiv pazarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunarak, ”Türkiye’de otomobile bir talep var, bu talebi doğurmak kolay değil. Türkiye’de böyle bir talep varken bu talebi durduracak agresif çıkışlar yerine bu talebin daha büyümesi için teşvik sistemini hep beraber hükümete haykırmamız lazım” dedi.
 

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur