İşte BMW’nin En Cimri Modeli

Otomobil
Rekabet ettiği sınıfın tek arkadan itişli, BMW 1 Serisi, birinci kuşağın çizgilerine mümkün olduğu kadar sadık kalınarak, ama müşteri talepleri de gözetilerek tamamen yenilendi. Yeni 1 Serisi eskisine...
EMOJİLE

Rekabet ettiği sınıfın tek arkadan itişli, BMW 1 Serisi, birinci kuşağın çizgilerine mümkün olduğu kadar sadık kalınarak, ama müşteri talepleri de gözetilerek tamamen yenilendi. Yeni 1 Serisi eskisine göre daha ferah ve kesinlikle hızlı ama buna rağmen ekonomik bir otomobil olacak

BMW belki de tüm Alman markaları içinde yenilikçi olduğu kadar muhafazakârlığı ile de öne çıkan bir marka. Ülkemizde de özellikle genç sürücüler tarafından beğenilen, BMW’nin başlangıç modeli 1 Serisi yenilenirken de bu muhafakârlıktan taviz verilmemiş. Otomobilin görünümü tamamen yenilendiği halde, siluetine azami derecede sadık kalınmış. Bu kararlı muhafakârlık BMW’ye yakışıyor. 1 Serisi’nin rekabet içinde bulunduğu sınıftaki tek arkadan itişli otomobil olması bile markanın farkını açıkça ortaya koyuyor. Daha ferah bir iç mekân yaratmak için yeni 1 Serisi’nin boyu 85 milimetre, öndeki iz açıklığı 51, arkada ise 72 milimetre uzatıldı.

İKİNCİ BAKIŞTA AŞK
Tıpkı bundan önceki BMW’lerde olduğu gibi bunun da başlagıçta beğenmeyeni, beğeneninden fazla olacak. Otomobilin önünde yapılan radikal değişikliğe alışmanın biraz zaman alacağı kesin. Ama yakından takip edenler de bilir ki, BMW genellikle ilk bakışta âşık olunan bir otomobil değildir. Türkiye’ye en iyi ihtimalle 2011’in son günlerinde ithal edilmesi ihtimali olan yeni 1 Serisi yeni 1.6 litre motorlarıyla fark yaratacak. Yeni motorlar, markanın diğer modellerinde ileride sunacağı yeniliklerin de ipuçlarını veriyor. Yeni dönemin yıldızının 1.6 litre Twin-Turbo motorlu 118i olacağı şimdiden ilan edilebilir. Çünkü 1500 ile 4800 devir aralığında 250 Nm tork üreten, 170 beygir gücündeki yeni motor 0-100 hızlanmasını 7.4 saniyede tamamlayıp, saatte 225 km/b hıza ulaşıyor. Tüm bunları yaparken de 100 km’de sadece 5.8-5.9 litre ortalama yakıt tüketiyor.

8 İLERİ STEPTRONİK ŞANZIMAN
Yüksek kalitede malzemenin kullanıldığı sürücü odaklı kokpitte üst sınıflarda kullanılan iDrive ve ekranı opsiyon olarak sunuluyor. BMW Türkiye’ye artık neredeyse sadece steptronik şanzımanlı olarak ithal edilse de, yeni 1 Serisi standart 6 ileri bir manuel şanzımanla piyasaya çıkacak. 8 ileri vitesli steptronik şanzıman ise opsiyon olarak sunulacak. Yeni 1 Serisi’nde küçük dokunuşlarla ferahlayan iç mekâna ek olarak, bagaj hacmi de 30 litre artarak 360 litreye çıkmış. Yatırılabilen koltuklu versiyonlarda bu rakam 1200 litreye kadar çıkabiliyor.
 

Habertürk

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme