Işık:”Yerli otomobil 2020’de önce”

Otomobil
Fas’ın Kazablanka kentinde Ford Otosan Kamyon ve Ticari Araç Satış Merkezinin açılışı, Bakan Işık, Türkiye’nin Fas Büyükelçisi Ethem Barkan Öz, Koç Holding Otomotiv Grup Baş...
EMOJİLE

Fas’ın Kazablanka kentinde Ford Otosan Kamyon ve Ticari Araç Satış Merkezinin açılışı, Bakan Işık, Türkiye’nin Fas Büyükelçisi Ethem Barkan Öz, Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen, Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Fas’taki diplomatik misyonlardan ve iş dünyasından temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Otosan’a ait kamyon, minibüs gibi ticari araçların satış, servis ve yedek parça hizmetlerinin sağlanacağı merkezin açılışının ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Fas’ı biz sadece Fas olarak değerlendirmiyoruz. Fas, bölgede, Afrika’nın en önemli ekonomilerinden birisi ve özellikle de Kuzey Afrika’nın adeta parlayan yıldızı. Afrika açılımı bize göre Fas’tan başlar. Burada böyle bir işbirliği yapılmış olması son derece önemli. Biz bunu çok değerli buluyoruz. Türkiye’nin Fas ile işbirliğine katkı sağlayacak işbirliği olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Işık yerli otomobille ilgili bir soruyu yanıtlarken, önünde bulunduğu aracın “yerli otomotiv, kamyon” olduğunu dile getirerek, “Türkiye’de üretildiği için yerli sayıyoruz kendi markamız görüyoruz. Yerli otomobille ilgili çalışmalarımız da bütün hızıyla sürüyor inşallah takvimimize uygun olarak büyük bir kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Hedefimiz 2020’den önce seri üretimi olan bir markayı dünya pazarına çıkarmak. Şu anda hepsinin üzerine çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen ise Otosan’da üretilen kamyonun her şeyiyle yerli olduğunu belirterek, “Mühendisliği tamamen Türk mühendislerine ait, motoru tamamıyla bizim Türk mühendislerinin dizayn ettiği motor. Şasesi, kabini her şeyiyle kamyon esasında tam yerli ürüne örnek bir araç. Bunun da böyle olmasından büyük gurur duyuyoruz” diye konuştu. 

Gecede sinevizyon gösteriminin ardından Faslı yerel sanatçılar konser verdi.

Bakan Işık ve beraberindeki heyetin yarınki programı çerçevesinde Fas Başbakanı Abdulillah Benkiran ve Ulaştırma, Techizat ve Lojistik Bakanı Abdülaziz Rabbah ile ayrı ayrı bir araya gelmesi planlanıyor.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme