İlk Yerli Otomobile TÜMOSAN Talip

Otomobil
Türkiye’nin yerli traktör üreticisi TÜMOSAN, tank motoru konusundaki çalışmalarına ilave olarak Türkiye’nin ilk yerli otomobilini üretmek için düğmeye bastı. Albayrak Grubu bünyesinde yer ...
EMOJİLE

Türkiye’nin yerli traktör üreticisi TÜMOSAN, tank motoru konusundaki çalışmalarına ilave olarak Türkiye’nin ilk yerli otomobilini üretmek için düğmeye bastı.

Albayrak Grubu bünyesinde yer alan TÜMOSAN Traktör ve Motor Fabrikası’nın, üniversitelerle ortak çalışma ile üreteceği ve 3-4 farklı modelde yapılacak ilk yerli otomobili, dünya markaları ile rekabet edebilecek kalitede olacak
 
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobil yapılması konusunda iş adamlarına yaptığı çağrı Anadolu’daki yatırımcıları harekete geçirdi. Traktör motorunu millileştirerek Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasına giren TÜMOSAN Traktör ve Motor Fabrikası, yerli traktör motoru konusundaki deneyimlerinden yola çıkarak ilk yerli tank ve yerli otomobil üretmek için çalışmalarına hız verdi. Şu anda 3, 4 ve 6 silindir olmak üzere 6 farklı motor üretimini gerçekleştiren TÜMOSAN, İstanbul Teknik Üniversitesi ile yaptığı ortak çalışma ile şimdi de Türkiye’nin ilk yerli tank motorunu üretmek için bir proje yürütüyor. Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, "İstanbul Teknik Üniversitesi ile yerli motor tasarımı ve üretimi konusunda çok enerjik bir çalışma projesi başlattık. Traktör motoru konusunda çok önemli bir başarı sağladık. Aynı başarıyı tank motoru ve otomobil için de göstereceğiz" diye konuştu.

ADETA MOTOR ÜSSÜ
 
1976 yılında kurulan ve Türkiye’nin ilk motor fabrikası olan Türk Motor Sanayii’ni özelleştirme kapsamında 2005 yılında satın alan Albayrak Grubu, özellikle üniversiteler ile yaptığı ortak çalışmalar ile motor üretim ve tasarım teknolojisini hızla değiştirdi. 30 yılda 9500 traktör üretilen fabrikada, yaşanan bu değişim ile birlikte yıllık üretim kapasitesi 3 vardiya ile 120 bin motora çıkarıldı. Tek vardiya ile yılda 18 bin traktör üretimi yapan TÜMOSAN, aralarında Fransa’nın da bulunduğu 12 ülkeye ihracat yapıyor. 2005 yılında pazar payı sadece yüzde 1 olan TÜMOSAN, yüzde 93’ü yerli olan traktör motoru ile pazar payını yüzde 17’e çıkararak Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşları arasına girdi. TÜMOSAN, 3, 4, ve 6 silindirli motor üretiminin yanı sıra İstanbul Teknik Üniversitesi ile ortak proje geliştirerek Türkiye’nin ilk tank motorunu üretmek için çalışmalarını sürdürüyor.

OTO SANAYİİMİZ GÜÇLÜ
 
Anadolu’da özellikle Bursa, Konya, Kocaeli ve Ankara’daki otomobil yan sanayiinin gücüne dikkat çeken Albayrak, "Başbakan Erdoğan, yerli otomobil için çağrısını yaptı. Türkiye’de çok güçlü yatırım grupları var. Türkiye’ye yakışır, dünya ile rekabet edebilecek yerli otomobilimizi üretebiliriz. Otomobil yan sanayiimiz de çok güçlü. Konya, Bursa, İzmit, Ankara ve daha birçok ilde otomobil yan sanayiimiz çok güçlü. Sadece yerli otomobil değil, aynı zamanda dünya otomobil sektörünün de önemli tedarikçilerinden olduk. Biz de TÜMOSAN tecrübesiyle yola çıkarak bir süredir yürüttüğümüz milli tank motoru projemize yerli otomobili de ekliyoruz. 1 milyon 800 bin metre kare arazi ve 120 bin kapalı alandan oluşan üretim tesislerimize yapacağımız ek yatırımlarla birlikte TÜMOSAN’ı bir motor üssü haline getireceğiz. Buradan İstanbul Teknik Üniversitesi rektörüne ve bilim adamlarına teşekkür etmek istiyorum. İnanılmaz bir heyecan gördük. Karşılıklı katkılarımız ile traktör motorunu 6 farklı modele göre yeniden güçlendirdik. Çok iyi bir işbirliğimiz oldu. Aynı işbirliğini 6, 8 ve 10 silindirli 1500 beygir gücünde olacak tank motoru üretimi konusunda sağlıyoruz. Önemli bir aşama kaydettik ve yakında bunların sonuçlarını alacağız. Şimdi de yerli otomobil motoru üretimi konusunda işbirliğine gitmek istiyoruz" diye konuştu.

HERŞEY HAZIR, GAZA BASMA ZAMANI
 
Yerli otomobil üretimi konusunda bugüne kadar yeterli irade ortaya konulmadığını ve dışa bağımlı bir sanayi haline geldiğini belirten Ahmet Albayrak, bugün ise Başbakan Erdoğan’ın desteği, güçlü otomobil yan sanayii, üniversitelerin iştahlı çalışma arzusu ve güçlenen yatırım profili sayesinde yerli motor üretimi konusundaki engellerin aşıldığını kaydetti. Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"TÜMOSAN’I aldığımızda yeni bir traktör model için İtalya ve uluslararası pazarlarda bunun maliyetinin 5-6 milyon avro tutacağı ve süresinin de 3-4 yıl alacağını öğrendik. Türkiye’de yürüttüğümüz çalışmaya göreyse, üniversitelerin verdiği önemli destek ile yeni traktör modelini 1 milyon avroya, üstelik 9 ay gibi bir sürede tamamladık. Bunu yerli beyin gücü ve kaliteli motor sanayiimiz sayesinde başardık. Şimdi aynı başarıyı otomobilde de sağlayabiliriz. Tüm imkanlarımız mevcut. Hükümetin bu konuda yatırımcıya sağlayacak desteği ile birlikte yerli otomobil motorumuzu da kısa sürede üreteceğiz."

DUYGUSALLIK GÜZEL AMA BU İŞ CİDDİYET İSTER
 
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘yerli otomobil’ çağrısına Anadolu’dan arzulu ve duygusal bir tepkinin yükseldiğine değinen Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, "Ancak bu konu duygusal değil, ciddiyetle ele alınmalı. TÜMOSAN deneyimi bize bu konuda önemli bir referans teşkil ediyor" dedi
 
Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, Başbakan Erdoğan’ın ‘yerli otomobil’ çağrısı üzerine Anadolu’da çok arzulu ve duygusal bir tepkinin oluştuğunu ancak konunun duygusal değil ciddiyetle ele alınmasını gerektiğini söyledi.
 
Otomobil sanayinin dünyada çok yüksek bir katma değer oluşturduğunu ve ülke ekonomisi için dinamo etkisi yürüttüğünü belirten Albayrak, "Dışa bağımlı bir otomobil ekonomisi oluştu ve bunu değiştirmek için gerekli iradeler bir araya gelmedi. Ancak şimdi Başbakan Erdoğan’ın çağrısı ile konu yeniden gündeme geldi. Anadolu’da çok güzel tepkiler oluştu. Bunları takdir ediyoruz. Yine de konunun ciddiyetini vurgulamak gerekiyor. Yerli otomobil yapmak son derece ciddi ve zor bir süreç. Ciddi bir altyapı, mali kaynak ve ar-ge ihtiyacı var. Dolayısıyla konuya bu ciddiyetle ve samimiyette yaklaşıyoruz. TÜMOSAN deneyimi bize bu konuda önemli bir referans teşkil ediyor. Gerek üretim kapasitemizin modernleştirme süreci, gerekse üniversiteler ile kurduğumuz ar-ge’ye dayalı yoğun işbirliği teknolojik altyapımızı güçlendirdi" diye konuştu.

Son Sayfa

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur