İki Kişilik Mini Türk Karavanı Caretta

Otomobil
Başoğlu Karavan Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Engin Başoğlu yaptığı açıklamada, 35 yıldan beri Türkiye’de karavan üretimi yaptıklarını belirterek, benzin fiyatlarındaki artış neden...
EMOJİLE

Başoğlu Karavan Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Engin Başoğlu yaptığı açıklamada, 35 yıldan beri Türkiye’de karavan üretimi yaptıklarını belirterek, benzin fiyatlarındaki artış nedeniyle 5 yıl önce ufak bir karavan geliştirme üzerine odaklandıklarını söyledi.

Kısa süren bir çalışmanın ardından tasarımı tamamen kendisine ait olan mini karavanı geliştirdiğini ifade eden Başoğlu, ”Son dönemlerde enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle ufak bir bir karavan yapma düşüncemiz ortaya çıktı.

Çünkü yurt dışında, Avrupa’da karavanı muazzam derecede kullanan bir kitle var. Türkiye, Avrupa’ya kıyasla yüzde 1’de bile değil. Ne yapabiliriz düşüncesi içinde minik bir karavan üretmeyi düşündüm. Avrupa’da şu anda böyle bir üretim yok. Türkiye’de de yoktu. Tamamıyla tasarımı kendime ait, Caretta 1500 ve 1200 modellerini piyasaya sunduk” şeklinde konuştu.

Geliştirdikleri modelle 2008 yılında Almanya’da bir fuara katıldıklarını belirten Başoğlu, Caretta’nın çok beğenildiğini söyledi.

Başoğlu, Avrupa’ya gönderdikleri modellerle tereciye tere sattıklarını kaydederek, ”Caretta marka olmaya doğru gidiyor. Şu anda 21 ülkeye ihracat yapıyoruz. En son Japonya’ya gönderildi, geçen hafta. Avustralya’ya 5 tane göndereceğiz.

Önümüzdeki hafta ve bu hafta sonu yetiştirebilirsek de İspanya’ya göndereceğiz. Caretta değişik bir versiyon oldu, herkesin çok beğenisini kazandı. Özelikle büyük karavanda ne kadar aksesuar varsa Caretta’da bunlar da olabiliyor. Yan çadırıyla birlikte personeli 4 kişiye çıkarabiliyorsunuz. Tuvaletinden tutun, buzdolabından, klima, kalorifer sistemi, güneş enerjisi sistemine varıncaya kadar Caretta bütün bunları içinde toparlayabilen bir ürün” diye konuştu.

Türkiye’de karavan kullanımını düzenleyen kanunların Avrupa Birliği standartlarına uygun olduğuna dikkati çeken Başoğlu, Caretta’nın minik olması nedeniyle Avrupa ve Türkiye’de trafik tescil kaydına dahil olmadığını söyledi.

Tescil kaydı zorunluluğunun bulunmayışı ve ekonomik oluşu nedeniyle ürünün büyük bir rağbet gördüğünü anlatan Başoğlu, ”Ürünü gönderdiğimiz ülkelerde katlamalı siparişlere ulaşacağız. Japonya’da çok iddialı olacağımız kanısındayız, şu anda mallar yolda. 20 güne kadar inecek, hemen arkasından siparişin devam edeceğini düşünüyoruz. Aşağı yukarı AB ülkelerinin tümüne ihracatımız var. Teknoloji devi Japonya’ya göndermeye başladık. Avustralya’ya gönderiyoruz. Tayvan, İran, Dubai var. Hedef kitlemiz şimdi Güney Amerika, Amerika ve Kanada gibi ülkeler. Afrika pazarına da girmek istiyoruz” dedi.

”Deprem sonrası geçici konaklama için karavan kullanılabilir”

Başoğlu, Van depreminin ardından prefabrike konutlar ve çadırlarla uğraşmak yerine, geçici konaklama için karavanların kullanılmasının daha uygun olacağını söyledi.

Türkiye’nin deprem kuşağında yer aldığına dikkati çeken Başoğlu, ”20 seneden beri söylüyoruz ama kimse bu konuyla ilgilenmiyor. Memleketimiz deprem ülkesi, bizimle bu konuda işbirliği içine girseler… Devletin elinde 300-500 tane karavan olsa… Yazık değil mi Van’da bir sürü insan çadırlarda. Bu ürünler verilir, deprem geçtiğinde veya kalıcı konutlar olduğunda bu karavanlar tekrar devletin parklarına alınır. Amerika’daki New Orleans’a binlerce karavan sevk edildi. Bu karavan kültürünün gelişmesini de sağlar” dedi.

Mini karavana Caretta adını vermelerinin özel bir anlamı olduğunu kaydeden Başoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

”Caretta evini sırtında taşıyan bir hayvan, firma amblemimiz de zaten kaplumbağa. Bu nedenle bu mini kavarana Caretta adını verdim. Çok ufak, çok fonksiyonel ve güzel bir ürün. Patenti bize ait, 45 ülkede patenti var. Başbakanımız beyanatında ‘yiğitler arıyorum’ dedi ama biz 5 senedir bu yiğitliği yapıyoruz.”

Fiyatı 9 bin lira civarında olan mini karavanda, 40 amperlik akü, portatif ithal tuvalet, buzdolabı, tek gözlü LPG’li ocak, 20 litrelik su tankı, havalandırma paneli, güneş enerjisi paneli, özel çadır, özel anten, çadır lambası, araç sinyalizasyon lambası, lavabo, LCD TV, teyp-radyo ve DVD oynatıcı bulunuyor.

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur