Hidrojenle çalışan otomobil

Otomobil
Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri, hidrojen enerjisi ile çalışabilen araç tasarladı. Test sürüşünü başarı ile tamamlayan otomobil, ortalama 80 kilometre hız yapabiliyor. Çevreyi kirletmeyen otomo...
EMOJİLE

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri, hidrojen enerjisi ile çalışabilen araç tasarladı. Test sürüşünü başarı ile tamamlayan otomobil, ortalama 80 kilometre hız yapabiliyor. Çevreyi kirletmeyen otomobilin Kasım’da başlayacak fuarda kamuoyuna tanıtılması bekleniyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü üyesi öğrenciler tarafından tasarlanan otomobil, Davutpaşa’daki Teknopark’ta, atölyeden çıkarılarak üniversitenin yerleşkesinde ilk test sürüşünü gerçekleştirdi.

Projenin mimarlarından olan Makine Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Mehmet Baylan, dört yıldır bu proje üzerinde çalıştıklarını, bu aracın şu ana kadar tasarlanan dördüncü araç olduğunu söyledi. Otomobilin elektrik motorundan tahrik alarak çalıştığını belirten Baylan, "Hidrojen enerjisinden elektrik elde ederek araç hareket ediyor. Aracın üzerinde 2 KW’lik elektrik motoru mevcut. Hidrojen gazından elde ettiğimiz elektrikle sürüş sağlıyoruz. Aracın ağırlığı 150 kilogram. Bu çeşitli çalışmalarla daha aşağıya çekiliyor. Araç üç tekerlekli ve arkadan çekişli." diye konuştu.

Aracın üzerinde çeşitli elektronik yazılımların olduğunu dile getiren Baylan, "Yol durumunu algılayan sensörler var. Şu an denemeler sürüyor. Yakın zaman için kullanılabilir olarak gözükmüyor. Maliyetleri çok yüksek. Bu teknolojiyi tanıtmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gelecek zamanda bir enerji kaynağı olarak ülkemizde göreceğiz. Bunu daha kullanılabilir hale getirmek öncelikli hedefimiz." ifadelerini kullandı.

Hidrojen üretimi arttıkça maliyetin azalacağına dikkat çeken Baylan, "Şu anda hidrojen elde etmenin çeşitli yöntemleri var. Temiz çevreye de aracımızın katkısı var. Araç ekonomik hem çevreci. Atık olarak dışarıya saf su bırakıyor. Araçlarımız 70-80 km üzerine çıkabiliyor." şeklinde konuştu.

Sabah

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme