Görünmez Otomobil Şaşırttı

Otomobil
Mercedes, yeni aracı ‘F-Cell’i, optik kamuflaj ile görünmez yaptı. Bir hafta sergilenen araç tartışmalara yol açtı. Kimileri “Araba kazalara davetiye çıkaracak” dedi. Bir grup ...
EMOJİLE

Mercedes, yeni aracı ‘F-Cell’i, optik kamuflaj ile görünmez yaptı. Bir hafta sergilenen araç tartışmalara yol açtı. Kimileri “Araba kazalara davetiye çıkaracak” dedi. Bir grup ise “bedava park edeceği”ni savunarak sevindi.

Arabanın şoför tarafı, LED denilen yarı-iletken, diyot temelli, ışık yayan elektronik devre elemanlı bir muhafazayla kaplandı. Arabanın diğer tarafına da dijital SLR kamera yerleştirildi. Tokyo Üniversitesi’ndeki bilim adamlarının öncülüğünü yaptığı yaklaşımla araba sanki yokmuş gibi bir görüntü oluşturuldu. Görünmez araba Hamburg ve Bavaria köprüleri arasında bir hafta sergilendi. Arabayı görenlerden bazıları bunun kazalara yol açacağı endişesini dile getirirken bazıları da böyle bir arabalarının olması hâlinde park ücreti ödemekten kurtulacaklarını söyledi.

Promosyon için görünmez yapılan hidrojen enerjili arabanın karbondioksit salımı sıfır. Elektrikli motora sahip araba 134 beygir gücünde ve bir seferde 400 km yol katediyor. Yüksek maliyeti sebebiyle hidrojen enerjisiyle yapılan araçların ticari olarak 2015’ten önce üretilemeyeceği kaydedildi.

haber365.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur