Gece Görüşlü Arabalar Geliyor

Otomobil
Haberin Foto Galerisi İçin Tıklayınız… Kamera ve sensörlerin maliyetlerinin düşmesiyle ve mühendislerin birlikte çalışabilen aletler programlamada uzmanlaşmasıyla birlikte araca özel güvenlik si...
EMOJİLE

Haberin Foto Galerisi İçin Tıklayınız…

Kamera ve sensörlerin maliyetlerinin düşmesiyle ve mühendislerin birlikte çalışabilen aletler programlamada uzmanlaşmasıyla birlikte araca özel güvenlik sistemleri inşa etme yarışı başladı.

Artık arabalarda bulunacak gece görüş kameralarıyla sürücüler karanlıkta yol kenarında giden insanları hemen fark edecek.

Popular Science dergisinde yer alan habere göre, bu sonbaharda 2012 Mercedes-Benz CL sınıfıyla birlikte yeni bir gelişme yaşanacak. "Spotlight" isimli güvenlik sistemi, taşıt yolundaki insanları tespit etmek ve hem sürücüyü hem de yayayı uyarmak için gece görüş kameralarıyla video sürümlü adaptif yüksek ışınları bir araya getiriyor.

Aracın içindeki bilgisayar sürekli arabanın ön camında konumlanan gece görüş kamerasından aldığı resimleri tarıyor ve insan silueti arıyor.

Tarayıcılar eğer insan tespit ederse farlar insanı işaret ediyor ve birden parlıyor. Mercedes’te Aktif Güvenlik Sistemleri Müdürü Joerg Breuer, Spotlight sisteminin yayaları sürücüden 1,3 saniye kadar daha önce tespit edebildiğini söylüyor.

Lazer tarayıcılı güvenlik sistemleri daha akıllı hale getirilecek

BMW’nin bu yılın başlarında açıkladığı Left Turn Asist (Sola dönüş yardımı) isimli sistemi henüz üretime hazır hale getirilmese bile bu sistem de güvenlik için büyük önem taşıyor. Bu sistem ise, sola dönüşleri daha güvenli hale getirmek için şerit belirleyen video kameralar ve GPS ile birlikte üçlü lazer tarayıcılar kullanıyor.

Sola dönüşler istatistiksel olarak en tehlikeli manevralardan biridir. Bilgisayar bir kez sürücünün sola döndüğünü hissettiğinde, lazerler riskli durumlar için 200 derecelik bir alanı tarıyor. Eğer sistem yakında bir tehlike sezerse araba 10 kilometreden daha yavaş gidecek ve otomatik olarak duracaktır. Daha yüksek hızlarda ise sistem ses ve görsel alarmları tetikliyor.

Lazer tarayıcıların halen oldukça pahalı olduğunu söyleyen BMW’nin Lazer Güvenlik Sistemleri Başkanı Dirk Wisselman, maliyetlerin hızlı bir şekilde düşeceğini ifade etti.

Left Turn Asist’in sadece bir ilk adım olacağını söyleyen Wisselman, asıl değişikliğin ise araçların birbirleriyle iletişimi sırasında ortaya çıkacağını açıkladı. Araçlar, bir başka arabayı ya da hız ve rota hakkında paylaşım bilgisini tespit edebilecek.

Bunun güvenlik için şahane etkileri olacağını da sözlerine ekleyen Wisselman, "Gelecek 10 yıl içinde bunu göreceğimizi düşünüyorum" dedi.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur