Fuarda gelen siparişler otomotivciye moral verdi

Otomobil
Memduh Taşlıcalı’nın haberi  Fuara gelen siparişleri umut verici bulan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, “Fuarın satışlara katkısı olacak, son iki ay daha canlı geçecek.”...
EMOJİLE

Memduh Taşlıcalı’nın haberi 

Fuara gelen siparişleri umut verici bulan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, “Fuarın satışlara katkısı olacak, son iki ay daha canlı geçecek.” dedi. Sergilenen araçların toplam değeri ise 100 milyon lira.

TÜYAP Fuar Merkezi’nde önceki gün kapılarını açan İstanbul Autoshow 2012’ye otomobil severler akın etti. Ekonomideki durgunluk sebebiyle geçen seneye göre bu yılın ilk 9 ayında yüzde 12,2 daralma yaşanan otomotiv sektörü, fuarda gelen siparişlerle moral buldu. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, fuara ilginin oldukça yüksek olduğunu söyledi. Bu ilginin siparişlere yansıdığını vurgulayan Aybar, fuar için Türkiye’ye gelen Renault Euromed ve Afrika Başkanı Jean-Christophe Kugler’ın ‘Burası Cenevre Fuarı kadar güzel ve yoğun ilgi var.’ dediğine işaret etti. Aybar, “Fuarın satışlara katkısı olacak, son iki ay daha canlı geçecek.” derken, görüşlerini dile getiren diğer şirket yöneticileri de siparişlerden memnun olduklarını kaydetti.

Autoshow’da sergilenen 500’e yakın model, yaklaşık 100 milyon liralık dev showroom oluşturdu. Markaların fuar için ayırdığı 45 milyon lira da hesaba katıldığında TÜYAP’ta 145 milyon liralık ekonomi ortaya çıktı. 12 salonda 45 markanın ürünleri sergilenirken, sadece Bugatti Veyron tek başına 10 milyon lira tutuyor. Fuarda yapılan 4 dünya tanıtımının yanı sıra Volkswagen’in ilk kez 1,4 litrelik TSI motorda kullandığı hybrid teknolojisine sahip Jetta Hybrid modelinin Avrupa tanıtımı yapılıyor. Jetta Hybrid, verimli olmasının yanı sıra hız denemelerinin yapıldığı ve yüzeyi tuzdan oluşan Bonneville’de gerçekleştirilen rekor denemesinde saatte 298 km hıza ulaşarak, bir dünya rekoruna imza attı. Volkswagen standında 1974 yılında pazara sunulmasıyla birlikte yeni bir sınıfın oluşmasını sağlayan ve bugüne kadar 30 milyon adede yakın bir satış rakamına ulaşan Golf modelinin de yedinci nesli tanıtılıyor. Fuarda Honda, yeni Civic Hatchback Dizel’i Türkiye’de ilk kez otomobil severlerle buluşturuyor. Honda Türkiye CEO’su Hideto Yamasaki, Türkiye’deki dördüncü ECO modeli yeni Civic Hatchback’te 1.6 litrelik i-DTEC dizel motor bulunduğunu ve aracın ilkbaharda Türkiye’de satışa sunulacağını söyledi. Yamasaki, gelecek yılın sonunda ise bu yeni dizel motor ile donatılmış yeni CR-V modelini piyasaya sunarak ECO serisini daha da geliştireceklerini kaydetti. Honda, yeni CR-V’yi ilkbahardan itibaren önce 2.0L benzinli motorla satmaya başlayacak.

Kia Genel Müdürü Bora Koçak, yeni marka kimliğini tamamlayan pro_cee’d modeliyle Türkiye’de 3 kapılı sınıfı genişletebileceklerini ifade etti. 2013’ün ilk çeyreğinde Avrupa ile aynı zamanda satışa sunulacak Kia pro_cee’d, kardeşi 5 kapı hatchback modelinin geliştirilen tüm özelliklerine sahip olmasının yanı sıra sportif bir görünüm sergiliyor.

Toyota, 2013’te pazara sunacağı C- hatchback modeli Auris’in yeni neslini Türkiye’de ilk kez Autoshow’da tanıtıldı. Toyota Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Toyota’nın 75’inci kuruluş yıldönümünü kutladığına işaret ederek, “Yeni Auris ve yenilenen Verso ile 2013’te iddiamızı artıracağımıza inanıyorum.” dedi. Toyota Avrupa Başkan Yardımcısı Daniele Schillaci de, Türkiye’deki ekonomik göstergelerin umut verici olduğunu belirterek, “Türkiye, otomotivde Avrupa pazarına göre daha olumlu bir tablo çiziyor. Avrupa’daki zorluklara rağmen güçlü satış hedeflerimize ulaşacağımıza eminim. Bunun başarılmasında önemli bir katkısı olduğuna inandığım, hibrit teknolojisine sahip modellerimizle Türk pazarında da iyi bir yer edinmek istiyoruz. Yaris Hybrid’in İstanbul gibi trafik yoğunluğu fazla olan şehirler için ideal olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

Hidrojenle çalışıyor

Hidrojenle çalışan ve sadece su açığa çıkararak çevreyi hiç kirletmeyen yakıt hücreli ix35 Fuel Cell, Hyundai’nin gelecekteki tasarım ve teknoloji felsefesini yansıtan ve doğadaki nesnelerden dizaynı oluşturulan elektrikli i-oniq konsepti ve Hyundai’nin rüzgârdan ilham alınarak hazırlanan yeni nesil Santa Fe modelleri ilk kez Türk tüketicisiyle buluştu. Hyundai ayrıca Türkiye’de üretilen ve Avrupa’ya ihraç edilen Yeni i20, martta satışına başlanan yeni i30 ve wagon versiyonu i30 CW ile navigasyon sistemli yeni donanım paketleriyle satışa sunulan Elantra’nın yanı sıra Accent Blue, i40 ve ix35 gibi model yelpazesinde yer alan tüm araçları 2’nci Salon’daki standında araç severlerin beğenisine sundu.

Sedan rekabeti artacak

Çek üretici Skoda’nın en son yeniliği olan, kompakt sedan sınıfındaki Rapid’in Türkiye tanıtımı, İstanbul Autoshow 2012’de gerçekleştirildi. Rapid ile birlikte Skoda’nın küçük modeli Citigo’nun tanıtımı da yapıldı. Skoda Genel Müdürü Mahmut Kadirbeyoğlu, tanıtım için şirketin en üst düzey yetkililerinin İstanbul’a gelmesinin gurur verici olduğunu söyledi. Rapid’in ön satışları, fuarla birlikte başladı. Rapid, ilk etapta üçü benzinli, toplam 5 motor seçeneğiyle satışa sunuluyor.

Kurucusunun adını taşıyor

Opel’in kurucusu Adam Opel adına geliştirilen ADAM, fuarda gün yüzüne çıktı. 1.2 lt 70 bg motor seçeneği ve 3 donanımı ile 2013 ilk çeyrek sonunda Türkiye pazarına girecek model, markanın algısını gençleştirmeyi hedefliyor. Türkiye’de 500 adetlik satış hedefine ulaşması bekleniyor. Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, “Aracın, sunduğu neredeyse sınırsız kişiselleştirme imkânı bizim için modernizm ve özgürlük anlamına geliyor. Bu özellikleriyle özellikle genç sürücülere ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Araziye İstanbul’dan çıkıyor

SUV araçlarıyla tanınan Chevrolet, yeni güvenlik standartlarıyla donattığı Trax’ı Autoshow’da görücüye çıkardı. Chevrolet’nin yeni Avrupa Başkanı Susan Docherty ile birlikte aracı tanıtan şirketin Türkiye Genel Müdürü Tolga Atmaca, Avrupa ve Türkiye pazarlarında yüzde 100 büyümeye kararlı olduklarını söyledi. Beş kişinin seyahat edebileceği genişlikte dizayn edilen Trax, aile ve bireysel hayat tarzına uygun imal edilmiş. İki farklı motor seçeneğine sahip olan Trax’ta, 1.4 lt turbo benzinli motor ve 1.7 lt turbo dizel motorla sürücülerin karşısına çıkıyor. Altı ileri manuel şanzımanla birlikte satışa sunulan 1.4 lt turbo benzinli motor, 140 hp gücünde ve 200 Nm maksimum tork üretiyor. 130 hp gücündeki 1.7 lt turbo dizel motor ise 300 Nm maksimum tork değeri sunuyor. Start/stop özelliği ise manuel şanzımanlı modellerde yakıt tasarrufu sağlıyor.

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme