Engellilere ‘KDV’ Müjdesi

Otomobil
Adana’da görme engelli bir vatandaşın, 35 bin TL’ye satın aldığı otomobili için ödemiş olduğu KDV’nin kendisine geri iade edilmesine yönelik olarak açtığı dava sonuçlandı. Adana Bölg...
EMOJİLE

Adana’da görme engelli bir vatandaşın, 35 bin TL’ye satın aldığı otomobili için ödemiş olduğu KDV’nin kendisine geri iade edilmesine yönelik olarak açtığı dava sonuçlandı.

Adana Bölge İdare Mahkemesi, engelli vatandaştan alınan yaklaşık 5 bin TL’lik verginin geri ödenmesini hükmetti. 8 aylık bir süreci kapsayan yargılamanın ardından söz konusu rakam, Vergi Dairesi Başkanlığı’nca vatandaşa geri ödendiği ve alınan bu kararın da bölge için ’emsal’ niteliği taşıdığı bildirildi. Karar, aynı zamanda da Türkiye’de bir ilk olduğunun altı çizildi.

63 yaşındaki görme engelli Cuma Balpetek, 28 Aralık 2008 tarihinde satın aldığı otomobili için KDV dahil 35 bin TL’lik bir ödeme yaptı. Ancak Balpetek, ‘Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 17. maddesinin dördüncü fıkrasına eklenen ‘s’ bendiyle getirilen; engellilerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş araç-gereç ve bilgisayar programlarına KDV’den istisna tutulmasına yönelik hükmünü gerekçe göstererek, kendisinden alınan yaklaşık 5 bin TL’lik verginin geri ödenmesi için avukatı Ömer Faruk Üstündağ aracılığıyla Adana Vergi İdaresi Başkanlığı’na başvurdu.

Ancak Vergi İdaresi Başkanlığı, böylesi bir düzenlemenin olmadığı için söz konusu başvuruyu reddetti. Bunun üzerine konu yargıya taşındı. Adana 2. Vergi Mahkemesi, konuyla ilgili olarak ‘hukuka aykırılık’ bulunmadığı için davanın reddini isterken, bu noktada son sözü Adana Bölge İdare Mahkemesi söyledi.

Adana Bölge İdare Mahkemesi, Cuma Balpetek’in özel tüketim vergisi istisnasından yararlanılarak satın alınan araç için tahakkuk ettirilip ödenen 5 bin 20 TL’lik KDV’nin iadesi istemiyle yapılan başvurunun reddine dair işlemin iptal edilmesini ve ödenen tutarın iadesi yönünde karar aldı. Bu karara gerekçe olarak da; ‘Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 17. maddesinin 4. fıkrasına 1 Temmuz 2005 tarihinde 5378 sayılı kanunun 32. maddesiyle eklenen ‘s’ bendiyle engellilerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç ve özel bilgisayar programlarının KDV’den istisna tutulmasını gösterdi. Alınan bu kararla birlikte Balpetek’ten tahsil edilen 5 bin 20 TL’lik KDV, Vergi Dairesi Başkanlığı’nca tahsil edilirken, bu bedelin dava masraflarıyla birlikte de yaklaşık 6 bin 100 TL’ye ulaştığı kaydedildi.

"ALINAN KARAR TÜRKİYE’DE BİR İLK"

Davayla ilgili olarak İHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Avukat Ömer Faruk Üstündağ, mahkemenin vermiş olduğu kararın, aynı zamanda da bir ’emsal’ niteliği taşıdığını, bu noktada da otomobil alan engelli vatandaşların, söz konusu satışta ödedikleri KDV’nin açacakları davanın sonucuna göre kendilerine geri ödenebileceğinin altını çizdi. Adana Bölge İdare Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararın Türkiye’de bir ilk olduğunun altını çizen Üstündağ, "Ortada Danıştay tarafından alınan bir yargı kararı olmadığı için bu karar sadece Adana Bölge İdare Mahkemesi’ne açılacak olan davalar için ’emsal’ olabilecek. Diğer bölgelerdeki mahkemelerin vereceği karar önemli. Yani bu noktada bir başka mahkeme, alınan bu kararın aksi yönde bir karar verebilir. Ancak şu ana kadar bize ulaşan ve aksi yönde karar alındığına yönelik bir gelişme yok. Çünkü bu konuyla ilgili olarak açılan çok fazla dava yok" dedi.

"DAVALARLA BİRLİKTE GERİ ÖDEMELER ÇOK CİDDİ BOYUTA ULAŞABİLİR"

Buradaki amaçlarının, mağdur olan engelli vatandaşların haklarının geri iade edilmesi olduğunu dile getiren Üstündağ, Adana Bölge İdare Mahkemesi’nin de bu yönde oldukça önemli ve büyük bir adım attığı yorumunda bulundu. Alınan kararın ardından bu konuda kendilerine yapılan başvurularda çok ciddi bir artış olduğunu ifade eden Ömer Faruk Üstündağ, "Açılacak olan davalarla birlikte geri ödemelerin çok ciddi boyutlara ulaşacağını düşünüyorum. Devletin bir vergi kaybı olacaktır. Bu noktada bir rakam telafus etmek doğru değil. Türkiye’deki engelli sayısı ve bu engelli vatandaşların kaçının aracı olup da trafik tescilini yaptırdığına bakmak gerek" diye konuştu.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından engelli vatandaşların araç alımı konusunda taleplerinin artacağı görüşünde olduğunu anlatan Üstündağ, konuyla ilgili olarak yaşanan gelişmeleri de yakından takip ettiklerini de sözlerine ekledi.

İHA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme