Elektrikli Hız Canavarı Büyüledi

Otomobil
Elektrik kullanımı özellikle otomotiv sanayinde bir hayli hız kazanmış durumda. Hybrid motorlarla başlayan tasarımlarsa, günümüzde tamamen elektrik donanımlı olarak çalışıyorlar. Bu duruma en büyük ör...
EMOJİLE

Elektrik kullanımı özellikle otomotiv sanayinde bir hayli hız kazanmış durumda. Hybrid motorlarla başlayan tasarımlarsa, günümüzde tamamen elektrik donanımlı olarak çalışıyorlar.

Bu duruma en büyük örnekse; FCI adındaki küresel elektrik bağlantısı üreticisi olan firmanın, Formulec’in desteklediği Formula 1 elektrikli yarış müsabakalarına destek sağlayacağı üzerine yapılan anlaşma oldu. Anlaşmanın odak noktasındaysa tamamen elektrikle çalışan bir araç yer alıyor. EF01 lakaplı elektrikli aracın geliştirilmesi tam iki yıl sürdü. Bu süreçte; Segula Technologies’in deneyimli otomotiv uzmanları ve Formula 1 Mercedes takımı ile birlikte çalışıldı.

Cihazın bataryaları Fransız bir firma olan Saft tarafından, mühendisliği Siemens tarafından ve yüksek performanslı bağlantı geçişleriyse FCI’nın kendisi tarafından yapıldı. Sıfırdan, 62 kilometreye üç saniye gibi inanılmaz kısa bir sürede çıkan cihaz, aynı zamanda saatte 162 kilometre hıza kadar çıkabiliyor.

EF01, kendisinden çok daha büyük bir firma olan Tesla Motorun ürettiği elektrikli motorlardan çok daha hızlı olmasıyla göz doldurduğu gibi, an itibariyle gezegenin en hızlı elektrikli arabası rolünü üstleniyor.  
 
 
Haberler.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme