Dünyada En Çok Satan Otomobil Markası

Otomobil
Wolfsburg merkezli şirketin satışları kendi tarihinde ilk kez bir yıl içinde 8 milyon sınırını aştı. 8,2 milyon adet otomobil satan VW, Japon Toyota’yı geride bıraktı. Avrupa’nın en büyük ...
EMOJİLE

Wolfsburg merkezli şirketin satışları kendi tarihinde ilk kez bir yıl içinde 8 milyon sınırını aştı. 8,2 milyon adet otomobil satan VW, Japon Toyota’yı geride bıraktı.

Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi olan Volkswagen’in yönetim kurulu başkanı Martin Winterkorn, 2011 yılının sonu itibariyle satışta varılan kesin rakamın 8,156 milyon adet olduğunu açıkladı. 2010 yılının sonunda ulaşılan rakam 7,14 milyon seviyesinde kalmıştı. VW’nin özellikle Çin ve ABD pazarları ile iç pazar Almanya’da büyüme kaydettiği belirtildi. Satış rakamlarını henüz açıklamayan General Motors’un ise 9 milyonu adedi aştığı tahmin ediliyor.

VW Yönetim Kurulu Başkanı Winterkorn hedeflerinin 2018 yılına kadar yılda 10 milyon adet ile dünyanın en çok otomobil satan üreticisi haline gelmek olduğunu belirterek, yakın vadedeki hedeflerinin de Porsche ile birleşmeye gitmek olduğunu ifade etti. Porsche ile birleşmesini aslen 2011 yılının sonuna kadar tamamlamak isteyen Volkswagen, füzyonun rekabet mevzuatını zedeleyici hukuki riskler içermesi sebebiyle bunu ertelemeyi tercih etmişti.

Çin’deki tesislerinde kapasiteyi arttıran VW, 2013-14 döneminde buradaki üretimini yılda 3 milyon adede çıkarmak istiyor. Halen bu ülkede üç tesisi bulunan şirketin üç yeni tesisinin inşası da sürüyor. Almanya’da ise Tiguan modelinin üretim kapasitesini arttırmak isteyen Volkswagen, Wolfsburg’daki merkez tesislerinde başlattığı genişletme çalışmalarına devam ediyor.

cihan

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur