Dacia Duster Tırmanma Yarışına Hazır!

Otomobil
Dacia Hill Climb’de benzer bir kulvar olan Trophée Andros’ta üç kez şampiyon olan Jean-Philippe Dayraut pilotajında, tamamen özel olarak hazırlanan 850 beygir gücündeki prototip Dac...
EMOJİLE

Dacia Hill Climb’de benzer bir kulvar olan Trophée Andros’ta üç kez şampiyon olan Jean-Philippe Dayraut pilotajında, tamamen özel olarak hazırlanan 850 beygir gücündeki prototip Dacia Duster No Limit ile katılacak. Ekibin tek ve iddialı bir hedefi var: Zafer için mücadele etmek.

Yedi senedir sürekli büyümekte olan Dacia markası, otomobil pazarının vazgeçilmez bir Oyuncusu haline geldi. İyi düşünülmüş, çok geniş iç mekânlı modelleriyle, Dacia güvenilirlikten hiçbir ödün vermeden rakipsiz bir fiyat/standart oranı sunuyor.

Dacia DUSTER « NO LIMIT » : ÇOK ÖZEL BİR ARAÇ
Dacia Duster "No Limit" ekstrem performanslı sıra dışı bir araç. Proje süresince otomobil yarışları konusundaki eşsiz uzmanlığını ortaya koyan ve aynı zamanda bazı parçaları temin eden Renault Sport Technologie’nin desteğiyle Tork Engineering (tasarım, üretim, montaj, geliştirme) ve Sodemo (motor) ekipleri tarafından sipariş üzerine özel olarak hazırlandı.

Dacia Duster No Limit, yarıştığı Unlimited kategorisinin teknik şartnamesine uygun şekilde tasarlandı: Yarışta güç veya silindir hacmi sınırlaması yok, ağırlık serbest, lastikler serbest, aktarma tipi serbest, aerodinamik yapı serbest.

Dacia Duster No Limit fiberglas kupasının altında başta aşağıdakiler olmak üzere son derece gelişmiş ileri teknolojili aksamlar saklıyor:

850 beygir gücündeki aşırı güçlü bir motor :

Nissan GT-R’nin NISSAN VR 38 DETT (V6 de 3. 8 l) bloğu bazında Sodemo tarafından özel olarak hazırlanan Dacia Duster No Limit’in motoru yarışın yapılacağı irtifaya rağmen (yarış başlangıç rakımı: 2. 860 m, varış rakımı: 4. 300 m) aracın performansını en üst düzeye çıkarmak amacıyla tasarlandı.

Özel bir vites kutusu : Motor, hassas ve hızlı bir vites değişikliğini sağlayarak motorun gücünü en iyi şekilde değerlendirmek üzere özel olarak geliştirilen altı ileri sekansiyel (tiptronik) Sadev vites kutusuyla eşleştirildi.

Çok ileri aerodinamik yapı: Dacia Duster No Limit için geliştirilen aerodinamik çözümlere yarış şartnamelerinde nadiren izin veriliyor. Bunlar, rüzgâr tünelinde onaylanan özel bir geliştirmeye konu oldu.

JEAN-PHILIPPE DAYRAUT: BU YARIŞI HAYAL EDEN PİLOT
Jean-Philippe Dayraut sıra dışı bir araçla Pikes Peak’te yarışmayı uzun zamandan beri hayal ediyordu. Dacia markasını ve Renault Sport Technologies ekiplerini bu olağanüstü maceraya atılma konusunda ikna eden de o oldu.

Pikes Peak tırmanma yarışı, çekişin son derece önemli olduğu ve yüzde 50 asfalt ve topraktan oluşan pistlerde bölümlere göre tutunmanın değişkenlik gösterdiği bir yarış. Sadece hem pistte hem de kaygan zeminde (buzlu ve toprak) tecrübesi olan pilotlar bu yarışı kazanmayı iddia edebilir. Altı Pist Fransa Şampiyonluğu (Tek koltuklu ve Super Tourisme), buz pistlerinin kralı, Trophée Andros kupasını üç defa kazananı ve son şampiyonu Jean-Philippe Dayraut, bu yarış için ideal pilot konumunda.

Jean-Philippe Dayraut, "Bir pilot için, toprak ve asfalt bir dağ yolunda 200 km/saat hızla kayan böyle bir canavarı ehlileştirmek sadece Pikes Peak’te mümkün olabilecek bir şey. Böyle bir aracın yarışabileceği alabileceği başka bir organizasyonu bilmiyorum. " 

haberler.com
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme