Çarpışma testleri ortalığı karıştırdı

Otomobil
Lüks otomobiller güvenlikte sınıfta kaldı. ABD Karayolu Güvenliği Sigorta Kurumu’nun tasarladığı, araç güvenliğini sağlamak amacıyla geliştirilen yeni çarpışma testleri şaşkınlık yarattı. Dünyac...
EMOJİLE

Lüks otomobiller güvenlikte sınıfta kaldı. ABD Karayolu Güvenliği Sigorta Kurumu’nun tasarladığı, araç güvenliğini sağlamak amacıyla geliştirilen yeni çarpışma testleri şaşkınlık yarattı. Dünyaca ünlü ve çoğunluğu lüks 9 model testten kötü ve düşük not aldı. Araçların başka bir araca, ağaca ya da elektrik direği gibi nesnelere çarptığında olacakların benzerini yaratmak için tasarlanan testlerde, saatte 64 kilometre hızla giden bir aracın ön tarafının yüzde 25’lik kısmı sert bir engelle çarpıştırıldı.

KORUMA ZAYIF
İlk etapta denenen 2012 model 11 araçtan sadece Acura TL, Volvo S60 ve Infiniti G kurumdan iyi veya kabul edilebilir not aldı. Testte, Mercedes C-Class, Lexus IS 250, Audi A4 ve Lexus ES 350’nin kötü, Acura, TSX, BMW 3 Serisi, Lincoln MKZ ve Volkwagen CC’nin ise düşük not aldığı belirtildi. Alınan kötü veya düşük notların, aracın gerçekte meydana gelebilecek bir kazada araç içindekiler için çok iyi bir koruma sağlayamayacağını gösterdiğine işaret edildi. Kurum tarafından yapılan açıklamada, araçlarda bulunan doğrudan çarpma ve başka araçla dik açılı çarpmalar için tasarlanmış, aracın merkezinin dışında kalan yan hava yastıklarının zamanında açılamayabileceği veya araç içindekileri korumak için yeterince genişleyemeyebileceğinin yeni geliştirilen test yardımıyla ortaya çıktığı ifade edildi. 64 kilometrelik hızla giderken dağılan lüks otomobiller herkeste şaşkınlık yaratırken; yapılan testleri Mercedes kabul etmedi. CClass tipi araçların şirketin ürettiği en güvenli araçlar arasında yer aldığı belirtilen Mercedes açıklamasında, testin, aşırı derecede şiddetli olduğu ifade edildi.

Takvim
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme