BMW’de halk devrimi

Otomobil
Her marka için belirleyici özellikler vardır. Kimi tasarımı, kimi güvenliği, kimi de lüksüyle akılda kalır. Bazılarıysa arkadan itişle nam salarlar. Tıpkı BMW gibi. Alman markanın 100 yıla yaklaşan ma...
EMOJİLE

Her marka için belirleyici özellikler vardır. Kimi tasarımı, kimi güvenliği, kimi de lüksüyle akılda kalır. Bazılarıysa arkadan itişle nam salarlar. Tıpkı BMW gibi. Alman markanın 100 yıla yaklaşan mazisinde arkadan itiş hiçbir zaman gündemden düşmedi ve önden çekişli modellere yeşil ışık bugüne kadar hiç yakılmadı. Ama devir değişti.

Önden çekişin küçük ve kompakt modellerdeki ağırlık ve yer tasarrufu BMW’yi bu kulvara iterken, markanın önden çekiş dünyasına girişini gerçekleştirecek olan 1 Serisi MPV, Paris Otomobil Fuarı’nda Active Tourer konseptiyle seri üretime çok yakın bir görünümde sahnelenecek. 4.35 metre uzunluğundaki kompakt MPV konseptinin 2.67 metrelik dingil mesafesi sınıfındaki en önemli rakiplerinden biri olan Mercedes-Benz B Serisi’nden 3 cm kısa. Çamurluklara doğru uzanan farlar ve büyük ızgara ön bölümün en dikkat çekici noktalarıyken, geriye doğru alçalan tavan ve kaslı arka bölüm, BMW’nin aile otomobilinde de dinamik görünümden vazgeçmediğini gösteriyor.

BMW’nin gelecek nesil MINI’de de kullanacağı yeni önden çekiş platformunda yükselen konseptte, aynı zamanda markanın yeni nesil 1.5 lt’lik 3 silindirli motor ailesinden benzinli bir üyenin elektrik motoruyla işbirliği yaptığı bir hibrid sistem kullanılmış. 190 HP’lik sistem gücü konsepti 8 saniyede 0’dan 100 km/s’ye ulaştırırken, maksimum hız 200 km/s’de sınırlandırılmış. Hibrid sistemin ortalama benzin tüketimi 2.5 lt/100 km olarak açıklanırken, konsept 30 km boyunca sadece elektrik enerjisiyle yol alabiliyor. 5 kişilik bir kabine sahip olan kompakt MPV’nin arka koltukları üç parçalı olarak katlanabilirken, aracın bagaj hacmi konusunda henüz bir açıklama yok.

Sürücüye doğru eğimli gelen kokpitteki şeffaf yüzeyler ve pahalı kaplamalar göz ardı edilirse her şey biraz basitleşerek seri üretime hazır bir görünüm sunarken, 1 Serisi MPV’nin 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda seri üretim haliyle sergilenip 2013’ün ilk yarısında satışa sunulması bekleniyor.

Farklı sürüş modlarına göre hem kabin aydınlatması hem de göstergelerin karakteri değişiyor. Kokpitteki süslerin arındırılmasıyla seri üretime hazır yapıyı tahmin etmek hiç de zor değil.

MOTOR
Önden çekişle birlikte BMW motorlarda da yeni bir döneme giriyor. 1.5 lt’lik 3 silindirli benzinli ve dizel motorlardan oluşan yeni motorlar genel anlamda yüzde 40 ortak parça kullanımına sahipken, aynı yakıt türünü kullanan ünitelerde ortak parça oranı yüzde 60. Benzinli ünitelerin güçleri 120 HP ile 222 HP arasında değişirken, dizellerin güç aralığı 80 HP ile 180 HP. BMW, yeni motorlardan yayılan sesin frekansının 4 silindirli örneklere göre yüzde 50 oranında yükselmesiyle daha sportif ve canlı tınılar elde edileceğini söylerken, yeni nesil motorlar yeni MINI, gelecek nesil 1 ve 3 Serileri’nde de kullanılacak. BMW’nin yeni nesil motorlarının en ilginç özelliklerinden biri, her bir silindirlin 500 cc hacminde olması ve teorik olarak yeni 4 ve 6 silindirli motorların da temelinin 3 silindirli motorlarla aynı olması.

Otohaber
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme