Aracınızın Güvence Hesabı Var mı?

Otomobil
Güvence Hesabı Sistemi, trafik kazası sonrası yaşanan maddi ve bedensel zararları karşılıyor. Güvence Hesabı, sigorta sektörünün önemli bir unsuru olarak 1983 yılında kuruldu. 2007 yılında Yeni Sigort...
EMOJİLE

Güvence Hesabı Sistemi, trafik kazası sonrası yaşanan maddi ve bedensel zararları karşılıyor.

Güvence Hesabı, sigorta sektörünün önemli bir unsuru olarak 1983 yılında kuruldu.

2007 yılında Yeni Sigortacılık Kanunuyla birlikte adı Güvence Hesabı oldu. Üç ayda bir yayınlanan Trafik dergisindeki bilgilere göre Güvence Hesabı kapsamında bulunan zorunlu sigortalıların sağladığı teminatlara ilişkin bedeni olarak (sakatlık ve ölüm) zarar görenlerin tedavi masraflarını karşılıyor ve kaza sonrasında sakat kalma halinde ise sakatlık tazminatı, ölüm halinde de ölenin desteğinden yoksun kalanlara destekten yoksun kalma tazminatı ödüyor.

Bu tazminat kişinin yaşına, çocuk sayısına, gelirine göre değişiyor ve bu kriterlere göre belirlenen tazminatlar Destekten Yoksun Kalma Tazminatı adı altında kişinin desteğinden yoksun kalanlara ödeniyor.

Araçlar trafiğe çıkmadan Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırmak zorunda. Ancak bazı araçlar bu sigortayı yaptırmıyor. Bu araçların bir kazaya sebep olması ve karşı tarafın bedeni bir zarar görmesi söz konusu olduğunda, bu zararların kazaya sebep olan araç tarafından karşılanması gerekiyor.

Ancak bu kişilerin zararı karşılaması mümkün değilse zarar gören tarafın mağduriyeti söz konusu oluyor.

İşte böyle durumlarda kişilerin mağdur duruma düşmemesi ve zararların karşılanması için Güvence Hesabı devreye giriyor. Güvence Hesabı zararı ödüyor ve daha sonra zararı veren kişiden ödemeyi tahsil etmeye çalışıyor.

Güvence Hesabına 2003 yılında 349; 2004 yılında bin 128; 2007 yılında 5 bin 616; 2009 yılında 10 bin 267 ve 2010 yılında ise 22 bin başvuru oldu. Türkiye’de kayıtlı araçların yüzde 22,2’si sigortasız, kayıtsız araçlarla birlikte bu oran yüzde 25’e ulaşıyor. Bu verilere göre Türkiye’de araçların yüzde 25’i güvence hesabı kapsamında yer alıyor.

Güvence hesabına ilişkin birkaç örnek ise şöyle: 2008 yılı Ocak ayında İstanbul Davutpaşa’da havai fişek üreten bir atölyede patlama meydana geldi ve 21 kişi hayatını kaybetti, 108 kişi yaralandı.

Hayatını kaybeden 21 kişiden 16’sının yakınları başvuruda bulundu ve toplam 1 milyon 200 bin TL tazminat ödemesi yapıldı. Ankara Kızılcahamam’da kız öğrencileri taşıyan aracın devrilmesi sonucu 6 kişi hayatını kaybetti. Minibüstekiler için 2 milyon TL ödeme yapıldı.

2010 yılında Türkiye’de 1 milyon 101 bin kaza oldu. Kazalarda 4 bin 41 kişi öldü, 210 bin kişi de yaralandı. 2010 yılında yapılan başvuru sayısı ise 380, 2009 yılında yapılan başvuru sayısı 636 oldu.

Trt.net.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme