Aracın kilometresi düşürüldüğü nasıl anlaşılır?

Otomobil
Yetkililer, sanayi sitelerinde 30-100 lira ücretle kilometresi düşürülen araçların ölümcül boyutuna dikkat çekerek uyarıyor. Bazı ikinci el araç sahiplerinin kurnazlık edip aracını daha pahalıya satma...
EMOJİLE

Yetkililer, sanayi sitelerinde 30-100 lira ücretle kilometresi düşürülen araçların ölümcül boyutuna dikkat çekerek uyarıyor.

Bazı ikinci el araç sahiplerinin kurnazlık edip aracını daha pahalıya satmak için otomobilin kilometresini düşürme yoluna gitmesi, yeni bir iş kolu haline geldi. Bugün birçok oto sanayi sitesinde en üst düzey elektronik tesisata sahip araçların bile kilometreleri düşürülebiliyor. Star’ın haberine göre, Kilometre düşürme operasyonu Evren Sanayi Sitesi’nde 30-90 lira arasında değişiyor. Yetkililer, kilometre düşürmeyi tercih edenlerin ise genellikle bazı ‘aracılar’ olduğunu söylüyor.

Mekanik araçlarda km düşürme fiyatının 30 ila 40 lira arasında değiştiğini belirten yetkililer, dijital göstergeli araçlarda ise bu rakamın 90 ila 100 liraya kadar çıktığını belirtiyor. Kilometre düşürmenin 2 tür sakıcası olduğunu belirten yetkililer “Bunların ilki tüketici bu noktada kandırılıyor. İkinci ve en önemlisi ise aracın önemli parçaları kilometre-yıl bazlı değişir. Düşük kilometre olduğunu düşünüp bu aksamları değiştirmeyen alıcı açısından ölümcül kazalar bile meydana gelebilir” diyor. İkinci el ‘güvenilir olmayan’ her 10 araçtan 7’sinde bu işlemin uygulandığını belirten yetkililer ayrıca, ikinci el araç almayı planlayanlara “Aracı almadan önce mutlaka yetkili serviste kontrol ettirin” uyarısında bulunuyor.

Kilometresi düşürülmüş araç nasıl anlaşılır?

-Eğer almayı planladığınız araç servis bakımlı ise aracın ruhsatı ve satıcı ile birlikte servise gidip sorgulatın. Serviste son kayıttaki km bilgisi ile göstergedeki rakamlar arasında fark varsa araçta sıkıntı var demektir.

-Sigorta şirketlerinden SMS ile sorgulama sonucunda da aracın kaç kilometrede muayeneye girdiği çıkıyor. Emin olmak için bunu da yaptırmakta fayda var.

-Aracın serviste kaydı yoksa bu durumda uzman bir göz gerekiyor. Bilgisayarlı test cihazının vermiş olduğu motor gücü oranı bu noktada önemli bir ipucu.

-Bu da yeterli olmazsa asıl kanıtlar şoför mahallinde bulunuyor. Direksiyon simidi, vites, el freni, ve koltuktaki aşınmaya bakın.

Star

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme