Araç kullanırken uyanık kalmak için…

Otomobil
Aracın ön bölümüne yerleştirilen, sürekli mavi ışık yayan LED lambanın, sürücünün ”uyanık kalmasını” sağlayabileceği belirlendi. Fransız bilimadamlarının yaptığı araştırma, söz konusu ışığ...
EMOJİLE

Aracın ön bölümüne yerleştirilen, sürekli mavi ışık yayan LED lambanın, sürücünün ”uyanık kalmasını” sağlayabileceği belirlendi.

Fransız bilimadamlarının yaptığı araştırma, söz konusu ışığın uykuyu dağıtmak için kahve kadar etkili olduğunu gösterdi.

Bordeaux Üniversitesi’nden Jacques Taillard, ışığın, beyinde 23.00-05.00 saatlerinde salgılanan, temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup, ritmini ayarlamak olan melatonin hormonunu engelleyerek biyolojik saati etkileyebildiğini belirtti.

Taillard, yıllardır mavi ışığın gece yapılan işlerde verimi beyaz ışıktan daha fazla artırdığının bilindiğini vurguladı.
Araştırmacılar sağlıklı, ortalama 33 yaşındaki 48 erkek katılımcıdan otoyolda, 01.00-05.00 saatlerinde 400 kilometre boyunca araç kullanmasını istedi.
 

Katılımcılar bir hafta arayla 200 miligram kafein içeren 2 fincan kahve, daha sonra kafeinsiz kahve içerek araç kullandı.
Son aşamada katılımcılar mavi ışığa maruz bırakıldı ve bu ışığın kafeinli kahve kadar etkili olduğu görüldü.
Bilimadamları bir sonraki aşamada mavi ışığın etkisini kadınlar ve yaşlılar üzerinde denemeyi planlıyor.

Trthaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur