Arabanın Baskı Balata Değişimine İhtiyacı Olabilir!

Otomobil
Severek kullandığın arabanın baskı balata değişimine ihtiyacı olabilir mi? Baskı balata değişimi için aracını kontrol ettirdin mi ya da baskı balata değişimi nedir ve neden yapılır? Güvenli sürüş için...
EMOJİLE

Severek kullandığın arabanın baskı balata değişimine ihtiyacı olabilir mi? Baskı balata değişimi için aracını kontrol ettirdin mi ya da baskı balata değişimi nedir ve neden yapılır? Güvenli sürüş için son derece önemli olan baskı balata hakkında ve bu parçanın değişimi hakkında sana vereceğimiz önemli ipuçları var…

Baskı Balata Nedir?

Baskı balata, motorlu araçlar için çok önemli bir parça. Temel işlevi, motordan gelen gücü aktarma organlarına iletmek. Yumuşak bir malzeme olan baskı balata, metal yüzeylere sürtünmesi nedeniyle zamanla aşınır. Bu aşıma karşısında bakımı ya da değişimi sağlanmazda kopar.

Baskı Balatanın Bitmesi Ne Demek? 

Debriyaj kullanıldığında motor ile vites arasındaki bağlantıyı kopararak vitesin rahat bir şekilde değişmesini sağlayan baskı balatanın araçta işlevi, hayatidir. Baskı balata koptuysa ya da baskı balata bitti ise vites geçişi sağlanamaz ve araç iler ilerlemek mümkün olmaz. Baskı balatanın bitmesi demek, bu parçanın aşınarak işlev yapamaz hale gelmesi demektir.

Peki, baskı balata bakımı düzenli olarak sağlanamadığında ne olur?

Baskı Balata Bakımı Neden Önemli?

Baskı balata kontrolü, araç rutin bakımlarında, periyodik bakımlarda sağlanmalıdır. Eğer periyodik araç bakımı sırasında baskı balata kontrol edilirse aşınma ya da bitme henüz başlangıç seviyesinde iken fark edilir. Böylece bu parçanın ömrü biraz uzatılabilir. Ayrıca baskı balata ile bağlantılı olan ve vites geçişini sağlayan diğer parçaların da ömrünü uzatmak mümkün olur.

Baskı Balatanın Ömrü Ne Kadar?

Aracını yeni aldıysan yani sıfır km araç kullanıyorsan yaklaşık 30 bin km boyunca baskı balata değişimine ihtiyaç duymayabilirsin. Ancak bu rakam, çok ortalama bir rakam. Her otomobilin baskı balata değişim zamanı üretici kataloğunda ifade edildiği gibidir. Aracı nasıl bir zeminde kullandığın, yol koşulları, ne kadar agresif sürüş tekniği tercih ettiğin gibi etkenler de baskı balata ömrüne etki eder. Debriyaja birden yüklenmek, debriyajı aniden bırakmak gibi nedenlerle de baskı balatanın ömrü kısalır.

Baskı Balata Değişimi Nerede Yapılır?

Uzmanlar, baskı balata değiştiren tamirhane ya da servis arayışında güvenilir noktaları tercih etmeni öneriyor. Değiştirdiği parça hakkında hem sözlü hem yazılı bilgi verebilen, sunduğu hizmetin detaylarını paylaşan güvenilir oto servis noktlarından hizmet almak önemli.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme