Akıllı Otomobil Dikkat Dağıtabiliyor

Otomobil
Modern otomobillerde aktif güvenlik sistemleri giderek yaygınlaşıyor. Şeritten çıkma uyarısı ve kör nokta bilgilendirme sistemleri gibi özellikler sayesinde otomobilin "zeki" elektronik devr...
EMOJİLE

Modern otomobillerde aktif güvenlik sistemleri giderek yaygınlaşıyor. Şeritten çıkma uyarısı ve kör nokta bilgilendirme sistemleri gibi özellikler sayesinde otomobilin "zeki" elektronik devreleri tehlikeli durumlardan kaçınmanıza imkan tanıyor ve aşırı durumlarda otomatikman kontrolü devralarak tam güçle fren bile yapabiliyor. Fakat Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün (MIT) kısa süre önce sürücünün dikkatinin dağılmasıyla ilgili yaptığı bir araştırma, fazla gelişmiş güvenlik sistemlerinin çok da iyi bir şey olmayabileceğini ortaya koydu.

Zira modern otomobillerde, sürücünün dikkat vermesini gerektiren çok fazla elektronik sistem olduğu için, bunlar direksiyon başındaki kişinin dikkatini dağıtabiliyor ve kazalara engel olmak yerine davetiye çıkarabiliyor.

MIT AgeLab’da çalışan araştırma uzmanı Bryan Reimer, "Eğer öndeki otomobile fazla yaklaştığınız için gösterge panelinizdeki 10 santimlik bir ışık yanarsa gösterge paneline bakabilirsiniz" diyor. Reimer ayrıca sistemlerde standardizasyon olmamasının kafa karışıklığını arttırdığına da dikkat çekiyor: "Her üreticinin sistemi farklı ve hiç kimse direksiyon başına geçmeden önce bir eğitim almıyor."

Ntvmsnbc
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme