46 Bin Elektrikli Araç Yola Çıkacak

Otomobil
Araştırma ve danışmanlık grubu Frost & Sullivan’ın raporunda, Türkiye’de 2017 yılına kadar 46 bin elektrikli aracın karayollarına çıkacağı ve elektrikli araçlara şarj altyapısı sağlama...
EMOJİLE

Araştırma ve danışmanlık grubu Frost & Sullivan’ın raporunda, Türkiye’de 2017 yılına kadar 46 bin elektrikli aracın karayollarına çıkacağı ve elektrikli araçlara şarj altyapısı sağlamak için 50 binin üzerinde şarj noktasının kurulacağı öngörüsü yer aldı.

Frost & Sullivan’ın ”Türkiye’de Otomotiv Endüstrisinin 360 Derece CEO Perspektifi” başlıklı raporuna göre ihracata yönelik kaliteli üretim doğrultusunda faaliyet göstermeye kararlı otomotiv tedarikçileri açısından Türk Otomotiv Sanayisi büyük fırsatlar sunuyor.

Raporda, 2015 yılından önce iç pazarda yıllık hafif araç satış hacminin bir milyona, yıllık üretim hacminin ise 2020 yılında 1,5 milyona ulaşacağı beklentisine yer verildi.

Raporda, 2010 yılında dünya genelinde 70,7 milyon araç satıldığı belirtilerek, bu rakamın 2020 yılında 110 milyona ulaşacağı öngörüldü. Türkiye’nin de içinde bulunduğu Doğu Avrupa pazarının bu satıştan alacağı payın 8,3 milyon, Türkiye’nin payına düşen araç sayısının ise 1,3 milyon seviyesinde olacağı kaydedildi.

Türkiye otomotiv üretiminin tümüyle Avrupa ve ABD’ye yapılacak ihracata bağlı durumda bulunduğu vurgulanan rapora göre, Avrupa bölgesi ihracat pastasının yüzde 65’ini çeken bölge olarak öne çıkıyor. Raporda, Türkiye’nin Batı Avrupa otomotiv pazarına olan bağımlılığını azaltması için mutlaka Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya ihracat yapacağı pazarlara odaklanmasının büyük önem taşıdığının altı çizildi.

Raporda elektrikli araçlar pazarının 2017 yılına kadar gelişimi de incelendi. Frost & Sullivan Türkiye Araştırma Yöneticilerinden Melih Nalcıoğlu, 2017 yılına kadar Türkiye’nin karayollarında 46 bin elektrikli aracın boy göstereceğini ve bununla birlikte elektrikli araçlara şarj altyapısı sağlamak için 50 binin üzerinde şarj noktasının kurulacağını öngördüklerini ifade etti.

Star

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme