1956 model Ferrari rekor fiyata satıldı

Otomobil
ABD’nin New York kentinde düzenlenen açık artırmada, 1956 model Ferrari marka otomobil, 28 milyon dolara alıcı buldu. Sotheby’s Müzayede Evi’nin düzenlediği ‘Klasik Arabalar...
EMOJİLE

ABD’nin New York kentinde düzenlenen açık artırmada, 1956 model Ferrari marka otomobil, 28 milyon dolara alıcı buldu.

Sotheby’s Müzayede Evi’nin düzenlediği ‘Klasik Arabalar’ açık artırmasında satışa çıkarılan 290 MM model Ferrrari marka otomobilin, adının açıklanmasını istemeyen Avrupalı bir koleksiyoncu tarafından alındığı açıklandı.

Ön tarafında mavi, sarı şeritler bulunan kırmızı Ferrari, Formula 1’in efsanevi pilotlarından Arjantinli Juan Manuel Fangio için özel tasarlanmıştı. Tüm zamanların en önemli pilotların biri kabul edilen ve beş kez Formula 1 şampiyonu olan Fangio, 3,5 litrelik V-12 motorlu otomobili, İtalya’yı baştan başa geçen bin 600 kilometrelik ‘Mille Miglia’ yarışında kullanmış ve yarışı dördüncü olarak tamamlamıştı.

1957’de hayırsever iş adamı Temple Buell tarafından satın alınan otomobil, aynı yıl Buenos Aires’te yapılan bin kilometrelik yarışta Formula 1’in diğer efsane isimleri Eugenio Castellotti, Luigi Musso ve Masten Gregory’e zafer kazandırmıştı. Otomobil, daha sonra koleksiyoncu Pierre Bardinon tarafından satın alınmıştı.

Fangio’nun Ferrari’si, şimdiye kadar açık artırmada en yüksek fiyata satılan otomobillerden biri oldu. Ferrari 250 GTO Berlinetta, 2014’te Bonhams Müzayede Evi tarafından 38,1 milyon dolara satılarak en yüksek fiyata alıcı bulan otomobil olmuştu.

Joplin’in otomobiline 1,76 milyon dolar

Açık artırmada rock müziğin unutulmaz isimlerinden Janis Joplin’in 1964 model Porsche 356C Cabriolet otomobili de 1,76 milyon dolara satıldı.

Joplin, beyaz otomobili 1968’de 3 bin 500 dolara satın almış ve boyaması için arkadaşı Dave Richards’a göndermişti. Richards, kırmızıya boyadığı otomobili çiçek, kelebek ve Joplin’in burcu oğlak figürleriyle süslemişti. Joplin, 1970’te 27 yaşındayken aşırı doz uyuşturucu nedeniyle yaşamını yitirmişti.

Joplin’in ünlü otomobili, son 23 yıldır Rock’n Roll Müzesi’nde sergileniyordu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme