100 KM’ye Ramak Kaldı!..

Otomobil
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri, Ar-Ge ve Girişimcilik Topluluğu adı altında kurdukları ekiple bir yılda güneş enerjisiyle çalı...
EMOJİLE

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri, Ar-Ge ve Girişimcilik Topluluğu adı altında kurdukları ekiple bir yılda güneş enerjisiyle çalışan otomobil üretti.

SÜ’den yapılan yazılı açıklamada, Alaaddin Keykubat Kampüsü‘nde görücüye çıkan otomobili kullanma imkanı olduğu bulduğu belirtildi.

Bakıldığında adeta uzay aracını andıran ”Umay”ın dikiz aynası, fren sistemi, direksiyon, far gibi normal bir arabada bulunması gereken birçok özelliğe de sahip olduğu ifade edilen açıklamada, 3 tekerlek üzerinde hareket edebilen aracın, ihtiyacı olan enerjiyi ise yüzeyinde bulunan 16 adet güneş panelinden sağladığı bildirildi.

Hareket etmeden önce üzerinde bulunan güneş panelleri sayesinde şarj edilebilen aracın, özel bir akü sayesinde güneşten gelen ışığı, elektrik enerjisine dönüştürdüğü, hareket esnasında da bu enerjiyi kullandığı dile getirilen açıklamada, şoförsüz ağırlığı 205 kilogram olan Umay’ın, saatte 98 kilometre hıza ulaşabildiği kaydedildi.

Proje yürütücüsü Ar-Ge ve Girişimcilik Topluluğu Başkanı Sezer Pıçak, yaptığı açıklamada, Umay’ın toplam 26 bin liraya mal olduğunu söyledi.

TÜBİTAK ‘FORMULA G’ YARIŞMASINDA 4. OLDU
Geçen ay İzmir’de gerçekleşen ”TÜBİTAK Formula G” yarışmasında 40 üniversite arasından birçok iddialı projeyi geride bırakarak 4. oldukların ifade eden Pıçak, şunları kaydetti:

”Yaklaşık 1 yıldır bu proje üzerinde çalışıyorduk. İmkanlarımız kısıtlı olmasına rağmen umudumuzu hiçbir zaman kaybetmedik. Kendimize doğru bir strateji belirledik. Gecemizi gündüzümüze kattık, aracın bütün parçalarını oluşturduk ve çok düşük bir maliyetle Umay’ı yaptık. Geleceğin mühendisleri olarak bu araç sayesinde gerek üniversitemizin gerekse Konya’nın da bu gibi projelerde adını duyurabileceğini kanıtladık. Şimdi şehirde bulunan sanayici ve işadamlarından destek bekliyoruz. Eğer destek sağlanırsa çok daha iyi projelerde adımızı duyurabiliriz.”