YouTube Videoları Üst Sıralara Nasıl Taşınır?

İnternet
YouTube‘a her gün toplam 5000 saatlik video yüklendiğinden, YouTube ‘da daha fazla izlenme almak istiyorsanız SEO çalışmasını devreye sokmanız gerekecek. YouTube’da videolarınızı arama içi...
EMOJİLE

YouTube‘a her gün toplam 5000 saatlik video yüklendiğinden, YouTube ‘da daha fazla izlenme almak istiyorsanız SEO çalışmasını devreye sokmanız gerekecek.

YouTube’da videolarınızı arama için optimize etmek ve daha üst sıralarda, daha hızlı bir şekilde çıkarmak için uygulayabileceğiniz 9 adımı özetledik.

 

YouTube SEO nedir?

YouTube SEO, video içeriğinizi, meta verilerinizi, oynatma listelerinizi ve kanalınızı arama motorları için optimize etme işlemidir. Bu, yalnızca YouTube aramasındaki sıralamanızı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda Google ve diğer arama motorlarında da sıralamanızı iyileştirir.

Google, 2010’da YouTube’u devraldığından beri, arama algoritmalarında Google’lara benzer değişiklikler yaptılar. Bu, birçok geleneksel SEO tekniğinin kullanılabileceği anlamına gelse de YouTube, arama optimizasyonu için kendi fırsatlarını sunuyor.

 

YouTube’un Algoritması Nasıl Çalışır?

Google’ın YouTube’a sahip olması, iki arama merkezinin (sırasıyla birinci ve ikinci en büyük arama motorları) zengin verilerini kolayca paylaşabileceği ve size en alakalı sonuçları sunmak için algoritmalarının birlikte çalışmasını sağlayacağı anlamına gelir.

Bu işbirliğinin en büyük faydalarından biri, YouTube’a yüklenen videoların Google tarafından otomatik olarak yüklenmesi ve dizine eklenmesi, böylece bir botun videonuzu taraması için olağan bekleme süresini ve her seferinde yeni video site haritaları gönderme ihtiyacını ortadan kaldırmasıdır.

Bu akıllı avantajla bile, YouTube’da gerçek bir büyüme görmek için stratejiniz geleneksel SEO tekniklerini içermelidir. Arama botları videoları kendileri izleyemediğinden, videolarınızın ne hakkında olduğuna dair tek göstergeleri, eşlik eden metin ve meta verilerdir. Video içeriğinin tüm yönlerinin iyi optimize edilmiş olması, arama motorlarına videolarınızı dizine ekleme ve sıralamada en iyi şansı verir.

Bir videoyla ilişkilendirilen ana metin parçası başlık, açıklama ve etiketlerdir. Bununla birlikte, birçok YouTuber, altyazılar ve transkriptler gibi erişilebilirliğin yönlerinin kullanıcı deneyimini, etkileşimi, izlenme sürelerini ve ilişkilendirme yoluyla SEO’yu iyileştirmeye yardımcı olduğunu hala bilmiyor.

 

 1. Adım: YouTube Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması, herhangi bir SEO stratejisinin ilk adımıdır. Anahtar kelimeleri hedeflemek, video içeriğinizin alakalı kalmasına ve arama motorları tarafından daha kolay bulunmasına yardımcı olur. Arama hacmi yüksek olan anahtar kelimeleri araştırmalısınız, ancak rekabet ne kadar düşükse o kadar iyidir. Yüksek arama hacmine ve düşük rekabete sahip anahtar kelimeler bir altın madenidir ve bunlarla üst sıraya çıkmak kolaydır.

Seçtiğiniz anahtar kelimelerde şu iki özellik bulunmalıdır:

 

 • Video içeriğinizi doğru bir şekilde tanımlama
 • İnsanların video içeriğinizi bulmak için kullandığı arama terimlerine karşılık vermesi

Örneğin, elmalı turta pişirmeyle ilgili bir video yayınlarsanız, “elmalı turta nasıl pişirilir” ifadesi için başlığı, açıklamaları ve etiketleri optimize ettiğinizden emin olun.

Yüksek değerli anahtar kelimeleri belirlemenin bir başka harika yolu, nişinizde bir rakip video bulmak ve hangi anahtar kelimeleri hedeflediklerini görmektir. Bunun için sıralıyorlarsa, açıkçası onlar için çalışıyor. Başlıklarında, açıklamalarında ve etiketlerinde kullandıkları anahtar kelimeleri not edin.

Ardından, anahtar kelimelerinizin arama hacimlerini, rekabet gücünü ve kaçırmış olabileceğiniz diğer ilgili anahtar kelimeleri belirlemek için SEMRush, Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı ve Google Trendler gibi anahtar kelime araçlarını kullanmalısınız.

 

 1. Adım: Video dosya adınızı, başlığınızı, açıklamanızı ve etiketlerinizi optimize edin

YouTube videonuzu gerçekten izleyemediği için, seçtiğiniz anahtar kelimeleri meta verilerinize dahil etmek YouTube’a videonuzun ne hakkında olduğuna dair birçok gösterge sağlar.

Bunu akılda tutarak, video dosyanızla başlamalısınız. “applepie-4FINAL” adlı bu video dosyası “elmalı-turta-nasıl-yapılır” olarak adlandırılmalı ve ardından video türü (MOV, MP4, WMV) gelmelidir.

Video başlığınız için anahtar kelimenizi mümkün olduğunca doğal bir şekilde dahil etmeye çalışmalısınız. Dikkat çeken ilk şeylerden biri başlıktır ve genellikle birinin videonuzu tıklayıp tıklamayacağını belirleyen faktördür. Başlık açık, öz ve ilgi çekici olmalıdır.

Anahtar kelimeler video başlıklarında çok önemli bir rol oynasa da başlık, kullanıcı düşünülerek tasarlanmalıdır.

Etiket eklemek, videonuza daha fazla bağlam kazandırmanın harika bir yoludur. Anahtar kelime araştırmanızı zaten yaptığınız için bu kısım oldukça basit olmalıdır. Kendi videolarınıza eklemek için rakip videolarda kullanılan etiketleri de arayabilirsiniz. YouTube Etiketleri gibi rakiplerinizin etiketlerini görmenizi sağlayacak uzantıları Chrome’a ​​indirebilirsiniz.

Son olarak, video açıklamanız optimize edilmelidir. Video açıklamaları için resmi karakter sınırı 1000 karakter olsa da, tüm bu alanı kullanmak gerekli değildir. Kullanıcılar videonuzu izlemeye geldiler, makalenizi okumaya değil.

Daha uzun bir açıklama yazarsanız, YouTube’un yalnızca ilk 100 karakteri görüntülediğini ve bundan sonra izleyicilerin “daha fazla” butonuna basmaları gerekeceğini unutmayın.

 

 1. Adım: Transkript veya altyazı ekleyin

Metnin tartıştığımız diğer kısımları gibi, transkriptler ve altyazılar genellikle YouTube’un videonuzu daha iyi anlamasına yardımcı olmak için kullanılır. YouTube’un oldukça iyi bir iş çıkaran kendi transkripsiyon hizmeti var, ancak yine de hataları var.

Videonuza kendi altyazılarınızı veya altyazılarınızı eklemek istiyorsanız, desteklenen bir metin dökümü veya zamanlı altyazı dosyası yüklemeniz gerekir. İlki için, videoyla otomatik olarak senkronize olması için doğrudan bir videonun döküm metnini de girebilirsiniz.

Bunları nasıl eklerseniz ekleyin, senkronize ve doğru olduklarından emin olmak için geri dönüp videonuzu izlediğinizden emin olun.

 

 1. Adım: YouTube Kartlarını ve Bitiş Ekranlarını Ekleyin

YouTube kartları, videolarınıza eklenebilen ve izleyicilerinizi harekete geçmeye teşvik eden etkileşimli bir özelliktir. Örneğin:

 • Başka bir video veya oynatma listesi
 • Başka bir YouTube kanalı
 • Kar amacı gütmeyen bir kuruluşa bağış
 • Anket
 • Başka bir bağlantı

Basitçe kart türünü seçin, seçeneklerinizi ekleyin ve gösterilmesini istediğiniz zaman kodunu seçin.

Bunlar, katılımı artırmak için gerçekten faydalıdır, ancak mümkün olduğunca çok kart doldurmaktan kaçının ve bunun yerine, bağlantı kurabileceğiniz bir alt konuyu tartıştığınız yere veya yüksek bırakma noktalarından önce ekleyin.

YouTube kartlarına benzer şekilde, bitiş ekranları videonun sonunda gösterilir ve etkileşimi, aboneleri artırmak ve görüntüleyenleri önerilen başka bir videoya yönlendirmek için videonuza eklenir. İzleyicileri kanalınızda tutmak ve izlenme süresini artırmak için bunları eklemek çok önemlidir.

Bunların yüklendikten sonra değiştirilemeyeceğini hatırlamak önemlidir.

 

 1. Adım: Videonuzu kategorilere ayırın

Videonuz yüklendiğinde, “gelişmiş ayarlar” altında kolayca kategorilere ayırabilir ve videonuzu YouTube’daki diğer benzer içeriklerle gruplayarak diğer oynatma listelerinde yer almasını sağlayabilirsiniz. Bu, çok hedefli bir kitleye daha fazla maruz kalmanın başka bir harika yoludur.

Bu yeterince basit görünse de YouTube İçerik Oluşturucu Akademisi, videonuz için doğru kategoriyi bulmak için kapsamlı bir süreç önerir. Her kategori için neyin işe yaradığını bulmanız ve aşağıdaki gibi şeyleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

 

 1. Adım: Özel bir video küçük resmi yükleyin

Video küçük resmi, izleyicilerin videonuzu tıklamadan önce gördükleri ana resim ve arama sonuçlarında gezinirken görecekleri resimdir. Video başlığının yanı sıra küçük resmin, videonuzun ne hakkında olduğunu görecekleri ilk önizleme olduğu için videoya aldığınız tıklamaların sayısı üzerinde önemli bir etkisi vardır.

YouTube’un videonuz için otomatik olarak bir küçük resim oluşturacağı doğrudur, ancak özel bir tane kullanmanızı önemle tavsiye ederiz. Aslında, İçerik Oluşturucu Akademisi, YouTube’daki en yüksek performans gösteren videoların %90’ının özel küçük resimlere sahip olduğunu bildiriyor.

Kendinizinkini oluşturmak için aşağıdaki özelliklere sahip görselleri kullanmanızı öneririz:

 • 1280 x 720 piksel
 • 16:9 oran
 • 2MB veya daha küçük
 • .jpg, .gif, .bmp veya .png dosyaları.

Göz alıcı küçük resminiz hazırsa, video içeriğinizin kitlenizin beklediği kadar profesyonel görünmesini sağlamak isteyeceksiniz. Güçlü bir video düzenleyicisi çeşitli harika özellikler ekleyerek videolarınızı geliştirmenize yardımcı olabilir.

Kullanımı kolay platformu, daha önce hiç video düzenlememiş olanların bile kısa sürede çarpıcı sonuçlar elde etmesini sağlamak için yapılmıştır. InVideo’nun kullanıcı dostu arayüzü, az çabayla farklı türlerde videolar oluşturmanıza ve bunlarla izleyicilerinizi şaşırtmanıza olanak tanır.

 

 1. Adım: Kanalınıza ve videolarınıza bağlantılar oluşturun

Google’a benzer şekilde, bağlantı oluşturma, YouTube’un bir kanalın yetkisini nasıl anladığı ile ilgilidir. Diğer sosyal ağlarınıza bağlantı eklemek, videonuzu Quora ve Yahoo Answers gibi yanıt formlarına gömmek ve başkalarının onu gömmesine izin vermek de dahil olmak üzere videolarınıza bağlantı oluşturmanın birçok yolu vardır. Ancak, bağlantıları her yere yapıştırmak sizi cezalandırabilir, bu yüzden nereye göndereceğiniz konusunda seçici olun.

 

 1. Adım: Oynatma listelerini kullanın

Oynatma listeleri, birden fazla video için görüntüleme oluşturmanın harika bir yoludur. YouTube oynatma listeleri bir sonraki videoyu otomatik olarak oynatır, böylece her ay kolayca binlerce ekstra görüntüleme oluşturabilirsiniz.

YouTube’un nihai hedefi, insanları web sitelerinde mümkün olduğunca uzun süre tutmak olduğundan, “izlenme süresi” yüksek olan veya insanların videolarınızı izlemek için harcadığı süreyi daha yüksek sıralamalarla ödüllendiriyor. Bulması kolay, anahtar kelime hedefli, yüksek kaliteli içeriğe sahip oynatma listeleri vererek insanları kanalınızda tutmak, nihai SEO desteğidir!

 

 1. Adım: Videonuzu tanıtın

Bu adımı herkes bilse de videonuzun görünürlüğünü en üst düzeye çıkarmak için mevcut her sosyal kanalda paylaşmalısınız.

Facebook, Twitter veya LinkedIn olsun, tüm sosyal kanalların trafik oluşturma yeteneği vardır. Özellikle iş videoları için LinkedIn, açıkça daha fazla iş merkezli trafikle en iyi katılımı sağlıyor gibi görünüyor.