Vitrinlere Bir de İnteraktif Bakın

İnternet
Merve Tunçel’in haberi   Artık mağazalarda aradığınız ürünü bulmak için saatlerce vakit harcamaya son. Bırakın vitrinde beğendiğiniz ne varsa, bir göz hareketinizle önünüze gelsin. Üstelik ...
EMOJİLE

Merve Tunçel’in haberi

 

Artık mağazalarda aradığınız ürünü bulmak için saatlerce vakit harcamaya son. Bırakın vitrinde beğendiğiniz ne varsa, bir göz hareketinizle önünüze gelsin. Üstelik alacağınız kıyafetin sadece görüntüleri değil, tüm özellikleri ve fiyatları da ekrana gelecek. Üstelik bu yeni mağaza teknolojisinin bir avantajı daha var ki, çalışan bayanları çok sevindirecek. İnteraktif vitrinler sayesinde, iş saatleri dışında da alışveriş yapılabilecek. Yani süre kısıtlaması olmaksızın günün her saati dilediğiniz ürünü satın alabileceksiniz. Bu da çalışan bayanların izin günlerini saatlerce mağaza gezerek heba etme derdine son verecek. Peki sistem nasıl işleyecek?

 

İnteraktif mağaza vitrinleri, müşterinin göz ve el hareketlerinden bakmak istediği giysi yahut eşyanın fiyat, renk, kumaş gibi tüm detaylarını kameralar yardımıyla ekrana getirecek. Bunun için gerekense sadece dört küçük kamera. Alıcının jest ve mimiklerini üç boyutlu olarak kaydeden bu kameralar, koordinatları hesaplayarak, seçilen ürün ile ürün bilgilerini eşleştirecek. Size de sadece kolay alışverişin keyfini sürmek kalacak.

 

Alman Fraunhofer Telekomünikasyon ve Heinrich Hertz Enstitüsü tarafından tasarlanan bu sistem, ‘Gelecekte alışveriş nasıl olacak?’ sorusuna aklın sınırlarını zorlayan bir cevap niteliği taşıyor.

 

Daha önce tasarlanan dokunmatik vitrinlerle kıyaslandığında ise bu yeni teknoloji hijyen meraklılarının gözdesi olacak gibi görünüyor.

 

Bu teknoloji ile ilgili kafalarda soru işareti oluşturan nokta ise bu kameraların kişisel bilgilerimizi toplama tehlikesi. Araştırmacılar ise böyle bir sorunun olmayacağını, kameraların sadece vücudun belli bölümlerinin koordinatlarını kaydederek bunları görselliğe döktüğünü söylüyor.

 

İnteraktif vitrinler hem yoğun iş temposundan dolayı gündüz saatlerinde alışveriş imkânı bulamayan kadınlar ve hijyene azami özen gösteren ev hanımlarını memnun edecek. Ancak beyler de bu teknolojiden nasibini alacak gibi görünüyor. Uzun saatler boyunca eşlerini mağazada beklemekten sıkılan beylere rahat bir nefes aldıracak bu vitrinler, aradığınızı en hızlı ve kolay şekilde bulmanıza yardım ediyor.

 

Alışverişi işkence olmaktan kurtaracak Alman teknolojisinin bu en yeni ürünü, Hannover’deki CeBit fuarında 1-5 Mart günleri arasında görücüye çıkacak.

 

Zaman