Velilere özel internet uyarıları

İnternet
AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, özellikle çocuklar için doğru ve bilinçsiz kullanım durumunda çok ciddi riskler taşıyabilecek internet konusunda aileleri uyarmak için ‘Aile ve İnternetR...
EMOJİLE

AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, özellikle çocuklar için doğru ve bilinçsiz kullanım durumunda çok ciddi riskler taşıyabilecek internet konusunda aileleri uyarmak için ‘Aile ve İnternet’ kitabı yayınladı. Hürriyet’in haberine göre ailelerin çocuklarına rehberlik edebilecek kadar internet bilmesi gerektiğinin de altı çizilen kitapta, “Çocuk ve genç internet kullanımını ailesinden çok bilmemelidir” uyarısı yapıldı. Bakanlığın kitabında ailelere şu önerilerde bulunuldu:

EKRANI KAYDEDİN

Çocuğunuzu teknolojiyle tanıştırmadan önce mutlaka ağaca tırmanmasını sağlayın, birlikte balık tutun, rüzgarda ve yağmurda yürüyün, kamp yapın, bir kuşu elle besleyin, uçurtma uçurun, böcekleri inceleyin, çamurda oynayın, ip atlayın.

Çocuğunuzun internet ortamında ne yaptığının, kimlerle görüştüğünün kontrolü için, çocuğunuzun Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde hesapları varsa, siz de mutlaka birer tane açın.

Bilgisayarda belirlenen aralıklarla ekran görüntüsünü kaydeden koruma programları kullanın.

Rahatsız ediliyorsanız delilleri saklayın ve gerekli yerlere bildirin.

Çocuğunuz İngilizce küfretmeye başladıysa dikkat edin. Bu küfürler oyunlarda geçiyor olabilir.