Uzaylılara Türkçe Mesaj

İnternet
Plağın uzaylılar tarafından okunması durumunda ise görecekleri ilk Türk yaşlı bir adam olacak. 5 Eylül 1977 günü uzaya gönderilen Voyager 1 uzay aracı, güneş sistemi dışındaki yolculuğuna devam ediyor...
EMOJİLE

Plağın uzaylılar tarafından okunması durumunda ise görecekleri ilk Türk yaşlı bir adam olacak.
5 Eylül 1977 günü uzaya gönderilen Voyager 1 uzay aracı, güneş sistemi dışındaki yolculuğuna devam ediyor. Şimdiye kadar hiçbir uzaylıyla temas ettiğine dair bir bilgi bulunmasa da, Voyager bu duruma hazırlıklı.

Voyager 1, eğer uzayda birilerine rastlarsa, dünya hakkında birçok bilginin kayıtlı olduğu ve paslanmasın diye altınla kaplanmış bir plak taşıyor. Dünyanın farklı yerlerinden seslerin de yer aldığı değişik bilgileri uzaya gönderen plakta uzaylılar 55 ayrı dilde selamlanıyor.

Söz konusu plakta yer alan Türkçe selamlama cümlesinde ise, "Sayın Türkçe bilen arkadaşlarımız, sabah-ı şerifleriniz hayrolsun" deniyor. Plakta ayrıca Azerice bir de ezgi yer alıyor. Plakta yağmur, fırtına gibi doğa seslerinin yanı sıra birçok müzik ve çok sayıda fotoğraf da bulunuyor. Dünya ilimlerinin yanı sıra yaşamdan örneklerin gösterildiği fotoğraflarda bir de Türk bulunuyor.

Fotoğraf sanatçısı Jonathan Blair’in Türkiye’de çektiği belirtilen, "Sakallı ve Gözlüklü Yaşlı Adam" adlı fotoğraf plakta yer alıyor. Eğer gerçekten de plak uzaylılar tarafından okunabilirse, görecekleri ilk Türk yaşlı bir adam olacak. Fotoğraftaki yaşlı adamın kim olduğuna dair herhangi bir bilgi bulunmuyor.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme