Twitch ’te Yayın Açmak İçin Ne Kadar Hız Gerekir?

İnternet
Tüm dünyada popüler olan canlı yayın platformu Twitch özellikle League of Legends oyunuyla ilgili yapılan yayınlarla tanınıyor. İlk olarak profesyonel LOL oyuncularının yayınlarıyla tanınan platform z...
EMOJİLE

Tüm dünyada popüler olan canlı yayın platformu Twitch özellikle League of Legends oyunuyla ilgili yapılan yayınlarla tanınıyor. İlk olarak profesyonel LOL oyuncularının yayınlarıyla tanınan platform zamanla elektronik ve oyunlar üzerine yapılan yayınlarla popülerliğini arttırdı. Bu platformda yayın yaparak para kazanmak mümkün olduğundan herkes nasıl yayın yapacağını merak ediyor. PC ve konsol oyunları oynayanların yaptığı yayınlar bağış alabiliyor. Yayın yapmak için elbette kulaklık, mikrofon gibi teknik donanıma sahip olmak gerekiyor. Bununla birlikte Twitch yayını için internet hızının belli bir seviyede olması gerekiyor. Maksimum upload hızı olmadan Twitch üzerinden yayın yapmak mümkün değil.  Upload hızı da direk olarak internet sağlayıcının kalitesiyle ilgili. Twitch yayınını etkileyen FPS ve görüntü kalitesi upload yani yükleme hızına bağlıdır. Görüntü kalitesine göre yayın yapmak için gerekli internet hızı değerleri şöyle;

  • 480p görüntü kalitesinde yayın yapmak için internet hızı en az 2 Mbps olmalı
  • 720p görüntü kalitesinden yayın yapmak için internet hızı en az 5 Mbps olmalı
  • 1080p görüntü kalitesinde yayın yapmak için internet hızı en az 8 Mbps olmalı

Bu değerler farklı oyunlar için değişebilir. Her oyunun grafik mimarisi farklı olduğundan ihtiyaç duyulan internet hızı da farklı olur. Upload hızı yayın yapmak için önemli olan en temel kriterdir. Upload yani gönderme hızınızı bilmiyorsanız kablonet web sitesinden internet hız testi yapabilirsiniz.

Görüntü Kalitesi ve FPS Nedir Nasıl En İyi Hale Getirilir?

Görüntü dediğimiz şeyi oluşturan piksellerdir. Piksel dijital görüntünün en küçük birimini ifade eder.  Çözünürlük kalitesini etkileyen FPS saniyede üretilen görüntü miktarıdır. Siz bir filme ya da oyuna bakarken yüzlerce görüntü karesinin birleşimine bakıyorsunuz. Bu minimal kareler ne kadar hızlı yüklenirse siz de o kadar kaliteli görüntüyle karşılaşırsınız.  Saniye başına yüklenen kare ne kadar fazla olursa görüntü kalitesi o kadar iyi olur. Oyunlar için FPS değeri çok daha fazla önemlidir. Çünkü dinamik hareket eden görüntüler yavaş yüklenirse oyun performansı düşer. Twitch’deki profesyonel oyuncular görüntü kalitesi yüksek internet hızıyla yayın yapar.

Temelde görüntü kalitesi ve fps en doğal görüntüyü yakalamak için ayarlanan standartları ifade eder. Akıcı bir görüntü yakalayabilmek için saniye başına üretilen görüntü karesinin belli bir standardı karşılaması gerekir. İnternet açısından bakınca tüm bunlar görüntü verilerinin ne kadar hızlı yüklendiği ile ilgilidir. Donanım çok iyi olsa bile yükleme hızı yavaşsa istenen performans sağlanamaz. Profesyonel oyuncular yüksek yükleme hızı garantisi veren Kablonet fiber internet olanaklarını tercih ediyor. Hareketli görüntülerin kalitesini belirleyen yükleme hızı Kablonet’te tarifeye göre belirlenebiliyor. Twitch üzerinden yayın yapmak istiyorsanız öncelikle yükleme hızı yüksek bir internet bağlantınız olmalı. Bunun için Kablonet’in uygun fiyatlı fiber internet hızını tercih edebilirsiniz.

Twitch Yayını Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Twitch üzerinden iki yolla para kazanabilirsiniz. Birincisi yaptığınız yayınları seyredenlerden bağış alarak ikincisi ise Twitch ile ortaklık kurarak. Günlük ziyaretçi sayısı 10-30 milyon olan Twitch’de beğenilen yayınlara bağışlar yapılıyor. Ortaklık ile para kazanmak için yayınınızın 5 bin aboneye ulaşmış olması gerekiyor. Abone sayısına ulaşıp bir seyirci kitlesi yakaladığınızda Twitch ile abonelik için anlaşma yapabilirsiniz. Platform sizi onaylarsa yayınıza abone olan herkes 4 dolar abonelik ücreti öder. Bu paranın 1,5 doları size verilir. Twitch herkese kolaylıkla yayıncı olma fırsatı sunuyor. Tabi ki sizin öncelikle teknik donanım ve internet hızı olayını halletmeniz gerek. Para kazanmak için her şeyden önce kaliteli yayın yapmalısınız. Kimse görüntü kalitesi kötü bir yayını izlemek istemez. Diyelim ki bir oyunda çok iyisiniz ve taktik verebilirsiniz. Taktik verdiğiniz canlı yayınlar yapabilirsiniz. Oyun tutkunları bunu izleyebilir. Oyunlardan örnek vereceğiniz için oyunu seyrettirirken yüksek kalitede görüntü olmalı. Bu da dediğimiz gibi upload hızı ile ilgili bir meseledir.

Yayınızın hiçbir şekilde internet aksaklıklarından etkilenmemesi de gerekiyor. Kablonet bakır telefon hattı değil fiber optik üzerinden internet bağladığı için Uydunet bu konuda en doğru seçim olacaktır. İnternet hızınızda özellikle upload hızını yüksek tutmak istiyorsanız Kablonet’in bu tür güzellikleri var. İnternet paketlerini incelerken net bir şekilde upload, download hızı ne kadar görebilirsiniz. Canlı yayın için internet hızı ve kalitesi çok iyi olmalı. Size parayı kazandıracak olan şey izlenmek ve takip edilmektir. Oyun tutkunlarının ilgisini çekmek için yüksek kalitede yayın yapmalısınız. Yapılan yabancı yayınlara bakarsanız kaliteyi anlayabilirsiniz. En çok izlenen yayınlar internet olanakları iyi olan yayınlardır. Twitch gerçekten para kazandıran bir platformdur. Profesyonel oyuncular oyunlara yorum yaparak, taktik vererek bu platformda iyi paralar kazanıyor. Siz de kendi tarzınızda Twitch yayını yapabilirsiniz. Upload hızı yüksek internet bağlantısı için Kablonet’ten bilgi alabilirsiniz. Oyun oynarken de performansınızı arttıracak internet hızına ekonomik fiyatlarla kablonet sayesinde sahip olabilirsiniz.