Tüm zamanların en zararlı 5 virüsü

İnternet
Her şey bundan 25 yıl önce ilk bilgisayar virüsü Moris Worm’un 6000 bilgisayara bulaşması ile başladı. Tarihin ilk virüsü o güne kadar görülmemiş bir hasara neden oldu. Aradan geçen yıllarda sayısız v...
EMOJİLE

Her şey bundan 25 yıl önce ilk bilgisayar virüsü Moris Worm’un 6000 bilgisayara bulaşması ile başladı. Tarihin ilk virüsü o güne kadar görülmemiş bir hasara neden oldu.

Aradan geçen yıllarda sayısız virüs ve zararlı yazılım ortaya çıktı ve dünya çapıda çok sayıda bilgisayarı etkiledi. Özellikle internetin global ölçekte giderek yaygınlaşmaya başladığı 2000’li yılların ilk yarısında ortaya çıkan virüsler, bugüne kadar en büyük zararı veren kötü yazılımlar olarak tarihe geçti.

İşte tüm zamanların en büyük 5 virüsü:

1. I Love You – 2000

2000 yılında ortaya çıkan virüs, “I love you” ibareli masum görünen bir e-posta eki olarak kullanıcıları aldatmayı başardı. Açıldığında kullanıcıların imaj dosyaları üzerine yazılan kötü yazılım, internet şifrelerini çalmak amacıyla tasarlanmıştı. Dünya çapında 500 bin PC’ye bulaşarak 15 milyon dolarlık hasara yol açan “I love you” virüsü, çok sayıda kuruluşu da etkiledi.

2. Code Red – 2001

“I Love You” adlı virüsten bir yıl sonra ortaya çıkan “Code Red” adlı solucan Windows 2000 ve NT işletim sistemli PC’leri hedef aldı. Yaklaşık 1 milyon cihaza bulaşan virüsün zararı da 2.6 milyar doları buldu. 

3. Slammer – 2003

2003 yılının iki büyük virüsünden biri olan “Slammer” (Sapphire) adındaki solucan, internet bağlantısını bloke etmesi ya da yavaşlatmasıyla tanındı. Ağ üzerinde yayılan solucan her 8.5 saniyede etkilediği cihaz sayısı iki katına çıkartarak hızla büyüdü.

Bank of Amerika’nın ATM’lerini, Washingon State’in 911 ilk yardım servisini, Continental Airlines’ı ve Ohaio’daki nükleer tesisleri de etkileyen Slamer toplam 200 bin PC’ye bulaştı ve 1.2 milyar dolarlık hasara yol açtı.

4. Sobig. F – 2003

Gelmiş geçmiş en büyük hasara neden olan ikinci kötü yazılım olan Sobig.F, 2003 yılında kullanıcıları etkiledi. Aslında bir truva atı olan Sobig. F, kendini çoğaltan ve zararlı yazılım olduğunu başarıyla gizleyen yapsıyla 2 milyon PC’e bulaştı.

Özellike Washington D.C merkezinde ağır hasara neden olan virüs, internet trafiğini durma noktasına getirdi. Air Canada ve birçok büyük şirket internet yavaşlamasından oldukça etkilendi. Sobig. F’in zararı 37.1 milyar doları buldu.

5. MyDoom – 2004

Bilgisayar dünyasının en büyük zararına neden olan MyDoom adlı virus 2004 yılında etkili oldu. E-posta üzerinden yayılan solucan, kendini çalıştıran bir kullanıcının tüm e-posta listesine hızlıca yayıldı. Toplamda 2 milyon PC’ye bulaşan virus aynı zamanda tüm zamanların en hızlı yayılan kötü yazılımı olma ünvanına da hak kazandı. MyDoom’un yarattığı maddi zarar 38 milyar doları buldu.

Rota Haber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme