İnternet

Teknoloji Derinizin Altına Girecek

Moleküler transistör başarılı olunca bilgisayar, televizyon ve cep telefonu gibi elektronik cihazlar alıştığımız şekilden çok farklı hale gelecek ve derinin altına bile girebilecek. Etrafınızda gördüğünüz tüm cihazların boyutları ve üretim..

Teknoloji Derinizin Altına Girecek

Moleküler transistör başarılı olunca bilgisayar, televizyon ve cep telefonu gibi elektronik cihazlar alıştığımız şekilden çok farklı hale gelecek ve derinin altına bile girebilecek. Etrafınızda gördüğünüz tüm cihazların boyutları ve üretim koşulları değişiyor. 1947’de geliştirilen ilk transistörden sonra en büyük gelişme silikon transistör oldu. Şimdi moleküler transistör bütün bildiğimiz boyutları değiştiriyor. Yani gözümüzün önüne gelen cihazlarla karşılaştırma bile yapamayız. Bu yüzden gerçekleşen sonuç nano büyüklükte cihazlar anlamına geliyor. İlk olarak 1947’de Bell Laboratuvarında John Bardeen ve Walter Brattain‘ce geliştirilen transistör teknolojisi, silikona geçişin ardından iki büyük adımı attı. Moleküler transistör denemesi başarılı oldu.

Yale Üniversitesi ve Güney Kore Gwangju Teknoloji Enstitüsü araştırmacılarından oluşan bir ekip, modern teknolojinin en büyük icatlarından birini, bir sonraki aşamaya taşıdı.Transistör, başka bir deyişle 20’nci yüzyılın en büyük icadı, ilk kez moleküler düzeyde çalışır hale getirildi. İki altın bağlantının arasına iliştirilen bir benzin molekülünden oluşan bu yeni transistör, silikon transistörle aynı işi görebileceğini kanıtladı. Üzerinde 20 yıldır çalışıldığı söylenen bu deney, gelecek açısından çok önemli bir gelişme olarak tarihe geçti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL