Robotlar Kıyameti Getirecek

İnternet
Birçok bilimkurgu filmine örnek snaryo olan robotların akıllanması ve insanlara karşı ayaklanması ileride söz konusu olabilir mi? Tıpkı rekorlar kıran dizi Battlestar Galactica’da ki gibi "...
EMOJİLE

Birçok bilimkurgu filmine örnek snaryo olan robotların akıllanması ve insanlara karşı ayaklanması ileride söz konusu olabilir mi? Tıpkı rekorlar kıran dizi Battlestar Galactica’da ki gibi "Bir planları var" sözü gerçek olursa. Hepsinden korkutucu olanı ise, bir gün kendi kendilerine düşünebilecekleri.

Gelişen teknolojiyle robotlarda yaşanan hızlı ilerleme ve kullanıldıkları alanların ve sayılarının hızla artması, akıllara meşhur Terminatör filmini getirirken, Güney Afrikalı askerlerin yaşadığı bir olay "Korkulan başa gelir mi?" diye düşündürdü.

İki devasa 35 milimetrelik bombardıman silahına sahip MK5 uçaksavarı, büyük bir robotik silah ve bilgisayar tarafından kontrol ediliyor. Ancak diz üstü bilgisayarınız kilitllendiğinde ve eğer bu bilgisayar 550 yüksek patlayıcılı mermi içeren bir şarjörü kontrol ediyorsa, olayın boyutu değişibiliyor.

Böyle bir durumla karşılaşan Güney Afrikalı askerler bir şeyin yanlış gittiğini farketti. Sistem kilitlenmişti, ancak daha sonra yaşananlar tam anlamıyla tüyler ürperticiydi.

2008’de meydana gelen olayla ilgili hazırlanan askeri raporda, tanıklardan biri, "Saklanacak hiçbir yer yoktu. Robot sağa sola çılgınlar gibi ateş açmaya ve dakikada 550 yüksek patlayıcı özelliğine sahip mermi fırlatmaya başladı. Bunu yaparken 360 derece etrafında dönüyor ve adeta mermilerden bir hortum oluşturuyordu" diyor. Genç bir kadın asker robot silahı durdurmak için atıldı, ama çok geçti. Tanık rapordaki ifadesinde, "Bunu yapamadı çünkü robot adeta kontrolü kendi eline almıştı" diyor. Robotun otomatik silahtan saçtığı mermiler, kapatmak için koşan kadın askere isabet etti ve asker yere yığıldı. Robotun şarjörü boşalana kadar sekiz asker daha öldü. 14 asker de ciddi bir şekilde yaralandı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur