O Komisyondan Yerli Arama Motoru Önerisi

İnternet
"Bilişim sektörünün tek elden koordine edilmesi amacıyla Bilişim Bakanlığı kurulmalı", “Yerli arama motoru ve sosyal paylaşım siteleri teşvik edilmeli”, "Siber suçlar alanın...
EMOJİLE

"Bilişim sektörünün tek elden koordine edilmesi amacıyla Bilişim Bakanlığı kurulmalı", “Yerli arama motoru ve sosyal paylaşım siteleri teşvik edilmeli”, "Siber suçlar alanında ihtisas sahibi hâkim ve savcılar yetiştirilmeli", ”Özel İletişim Vergisi tamamen kaldırılmalı"… Bu çarpıcı öneriler Türkiye Büyük Millet Meclisi İnternet Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı raporda yer aldı.

Rapor TBMM Başkanlığı’na Sunuldu
TBMM İnternet Araştırma Komisyonu raporunu tamamladı. Sanal ortamdaki tehlikelere karşı alınacak tedbirleri belirlemek ve internet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla kurulan komisyonun raporunda çarpıcı öneriler yer alıyor.

TBMM Başkanlığı’na sunulan raporun öneriler bölümünde, bilgiye erişimin ve internetin, Anayasa’da temel bir hak olarak düzenlenmesi gerektiği belirtildi.

Bilişim Bakanlığı Kurulabilir
Öncelikle bilişim sektörünün tek elden koordine edilmesi amacıyla Bilişim Bakanlığı’nın kurulması öneriliyor. Bakanlık, özellikle kişisel verilerin korunması ve bilgi güvenliğinin sağlanması konusunda etkin görevler üstlenecek.

“Siber Suçlar Alanında İhtisas Sahibi Hakim ve Savcılar Yetiştirilmeli”
Bilişim suçlarına da değinilen raporda; bilişim, elektronik haberleşme ve siber suçlar alanında ihtisas sahibi hakim ve savcıların yetiştirilmesinin sağlanması ve bu alanlarda ihtisas mahkemelerinin kurulması önerildi.
İnternet üzerinden hizmet alıcıların ve sağlayıcıların sorumluluklarının netleştirilmesi, kişisel verilerin gizliliğinin korunmasına ilişkin düzenlemelerin yapılması da raporda yer alan öneriler arasında.
Raporda internet üzerinden işlenen suçlarda verilecek cezaların da ağırlaştırılması isteniyor.
Siber suçların failine ulaşılabilmesi, suçun takibinin yapılabilmesi ve failin cezalandırılabilmesi için; sınır ötesi suçlarla mücadele olanağının artırılması, uluslararası güvenlik standartlarının oluşturulması, hizmet sağlayıcı adaylarına vergi indirimi veya kredi teşviki sağlanması, kamu ihale ve bütçe planlama mevzuatının bulut bilişim hizmeti alımlarına uyumlu hale getirilmesi gerektiği belirtildi.

“Ulusal Siber İstihbarat Altyapısı Oluşturulmalı”
İnternet güvenliğine ilişkin öneriler arasında, “Ulusal Siber İstihbarat” altyapısının oluşturulması da var.
“Yerli Arama Motoru ve Sosyal Paylaşım Siteleri Teşvik Edilmeli” Raporda, yerli arama motoru, sosyal paylaşım ve video siteleri ile e-posta sağlayıcıların yaygınlaştırılması ve teşvik edilmesi gerektiğine de işaret edildi.

“ÖTV Kaldırılsın”
Raporda, özel iletişim vergisinde mobil ve sabit ayrımının kaldırılması, kademeli olarak indirime gidilmesi ve özel iletişim vergisinin tamamen kaldırılması önerildi. Sadece Türk Telekom’un yükümlüsü olduğu haberleşme vergisinin ya tamamen kaldırılması ya da aynı veya benzeri hizmeti sunan işletmecileri de kapsar şekilde genişletilmesi gerektiğini ifade edildi.

Yerli ve Türkçe İçerikli Oyun
Yerli ve Türkçe içerikli oyun üretiminin niceliksel ve niteliksel olarak geliştirilmesi ve yurt dışı kaynaklı oyunlarla rekabet gücünün artırılması, ilgili eğitim kurumlarında oyun programlama ve tasarım eğitimlerinin verilmesi ve bu alanda yükseköğrenim kurumlarında bölümler açılmasının yararlı olacağı kaydedildi.

Raporda, oyun derecelendirmesi ve yaş sınırlandırmasına ilişkin ölçüt ve kurallara ilişkin farkındalık oluşturmak amacıyla tanıtım çalışmalarının yapılması, bu amaçla adyo ve televizyon yayınları ile dijital oyun tanıtımlarının yapıldığı internet sitelerinden yararlanılması gerektiği belirtildi.

“Bağımlılığa Karşı İnternet Erişimi Engellenebilir”
Raporda bağımlılığa karşı internet erişiminin kesilmesi ve bilgisayarın kaldırılması gibi tedbirlere başvurulması da isteniyor.

trthaber.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme