Nedir Bu 118?

İnternet
Birini aramak istediğimizde numarası aklımıza gelmezse hemen 118‘i arardık. Şimdilerde farklı firmalar ve cep operatörleri kendi bilinmeyen numaralar servislerini oluşturdu. Peki, hangi firma ne...
EMOJİLE

Birini aramak istediğimizde numarası aklımıza gelmezse hemen 118‘i arardık.

Şimdilerde farklı firmalar ve cep operatörleri kendi bilinmeyen numaralar servislerini oluşturdu. Peki, hangi firma ne kadar ücret alıyor? Numaranız görünsün istemiyorsanız ne yapmanız gerekir?

Cep telefonu operatörlerinin hepsinin de kendine ait bilinmeyen numaralar servisi mevcut. Bunun dışında 3 farklı firma bilinmeyen numaralar hizmeti veriyor. 11818 numaralı bilinmeyen numaralar servisi Türk Telekom‘dan arayanlar için dakikası 70 kuruştan hizmet veriyor. Avea ve Vodafone‘dan arayan aboneler ise dakikasına 106 kuruş ödüyor. Kontörlü hat ile arıyorsanız Avea için 10 buçuk saniyede, Vodafone‘da ise 10 saniyede 1 kontör hesabınızdan düşüyor.

11824 Türk ve yabancı ortaklı kurulmuş telekomünikasyon firmasının bilinmeyen numaralar servisi. Eğer bu numarayı cep telefonundan arıyorsanız dakikasına 1,24 lira, Türk Telekom‘dan arıyorsanız 0,98 lira ödüyorsunuz. Her iki firma da ücretlendirmeyi 6 saniyede bir yapıyor.

11880 farklı bir firmanın çağrı merkezi. Cep telefonu ve sabit hattan arayanlar vergiler hariç dakikasına 83 buçuk kuruş ödüyor. Bu firma ise ücretlendirmeleri 60 saniyede bir yapıyor.

Cep telefonu operatörlerinin de bilinmeyen numaralar hizmetleri mevcut. Turkcell 11832 ile müşterilerine cevap veriyor. Turkcell abonesi iseniz dakikasına 8 kontöre bu hizmetten faydalanabiliyorsunuz. Diğer operatörlerden aramak ise o firmaların belirlediği ücret üzerinden yapılıyor. Vodafone 11842 bilinmeyen numaralar hizmetini abonelerine sunuyor. Avea‘nın bilinmeyen numaralar servisi ise 11855. Bu operatörden servisi aramak faturalı hatlar için dakikası 72,71 kuruş, kontörlü hatlar için ise dakikası 8 kontör olarak ücretlendiriliyor.

Eğer cep telefonunuzun ya da sabit hat telefonunuzun bilinmeyen numaralar servislerince başkalarına verilmesini istemiyorsanız hat alırken doldurduğunuz belgelerde yer alan ‘telefon numaramın görünmesini istemiyorum’ kısmını işaretlemeniz yeterli. Daha önce hat aldıysanız ve şimdi bu işlemi yapmak istiyorsanız yine operatörünüzün bayilerine gidip numaranızın gizlenmesini isteyebiliyorsunuz. Sabit hat içinse Telekom müdürlüklerinden bu işlem yapılabiliyor. Bilinmeyen numaralar servisleri yapılan anlaşmalara göre tüm numaralara Türk Telekom veri bankasından ulaşabiliyor. Siz numaranızın görünmesini istemiyorsanız bunu bağlı olduğunuz operatöre veya Telekom müdürlüklerine bildirmeniz gerekiyor. Bildirmemişseniz numaranızın başkasına verilmesinde yasal bir sakınca bulunmuyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi