NASA Güneş Yapacak!

İnternet
NASA’dan yapılan açıklamaya göre, gün ile gecenin eşit olduğu, baharın da başlangıcı olarak kabul edilen ve yarın TSİ 13.44’teki ekinoks dolayısıyla 2009 Uluslararası Astronomi Yılı k...
EMOJİLE

NASA’dan yapılan açıklamaya göre, gün ile gecenin eşit olduğu, baharın da başlangıcı olarak kabul edilen ve yarın TSİ 13.44’teki ekinoks dolayısıyla 2009 Uluslararası Astronomi Yılı kutlamaları çerçevesinde düzenlenecek etkinlikler, NASA’nın web sitesinden yayımlanacak.

Bu yılın temasının "Bizim Güneşimiz, Sizin Keşfiniz" olacağını belirten NASA, tüm dünyadan katılımcıların yer alacağı canlı ve interaktif etkinliklerde bilim adamlarının Güneş’le ilgili yeni keşifleri ve görselleri paylaşacaklarını bildirdi.

"www.nasa.gov" web sitesi etkinlikleri canlı yayımlayacak.

GÜNEŞ’İ TAKLİT

Öte yandan ABD’nin California eyaletinde araştırmacılar, küçük bir hidrojen topağını lazer ışınıyla vurarak, Güneş’in gücünü kopya etmeye çalışıyor.

Livermore’daki bir bilimsel kuruluşta görevli fizikçiler, nükleer füzyon deneylerinin dünya için temiz enerji kaynağı imkanı sunabileceğini belirtti.

Deneylerinde hidrojen topağını 192 lazer ışınıyla vurduklarını ve böylece 500 trilyon watt enerji elde ettiklerini bildiren araştırmacılar, bunun ABD’nin ulusal elektrik şebekesinin bin katına bedel olduğuna işaret etti.

Ulusal Ateşleme Tesisi adlı kuruluşun direktörü Ed Moses, bu deneyler sayesinde harcadıklarından daha fazla enerji elde edebileceklerini ve füzyonun karbonsuz enerji kaynağı olabileceğini göstermeyi hedeflediklerini belirterek, fosil yakıtlara alternatif temiz enerji üretebilecek füzyon enerjisi santralleri inşa etmek için bilim dünyasının 25 yıla daha ihtiyacı bulunduğunu söyledi.

Moses, bu enerji santrallerinin, minimal radyoaktif atıkla karbonsuz elektrik üretebilmek için deniz suyundan ayrıştırılan hidrojen atomlarını kullanacağını kaydetti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme