Kraliyet Düğünü İnterneti Nasıl Etkiledi?

İnternet
Dün İngiliz Kraliyet Ailesi’nin skandallarla süslü düğün töreni başarılı şekilde gerçekleşti. Tüm dünyanın kilitlendiği düğünü töreni basın tarafından ‘peri masaıl’ olarak adlandırıl...
EMOJİLE

Dün İngiliz Kraliyet Ailesi’nin skandallarla süslü düğün töreni başarılı şekilde gerçekleşti. Tüm dünyanın kilitlendiği düğünü töreni basın tarafından ‘peri masaıl’ olarak adlandırılıyordu.

Galler Prensi William’ın sıradan bir aileden gelen Kate Middleton ile evlenmesi tüm dünyanın ilgisini çekti. Düğünün gerçek etkileri ise en iyi internet istatistikleriyle gözlemlenebiliyor.

Törenin başlamasıyla birlikte sosyal ağlarda ve internet sitelerinde bu peri masalının bereketi yaşandı. Yaklaşık üç saat süren programın ilk bir saati içerisinde sadece Facebook üzerinden düğün hakkında yorum yapan 684 bin ileti paylaşıldı.

Ortalama olarak üç saat boyunca her 47 saniyede bu konuyla ilgili bir ileti paylaşıldı. 2.274 Facebook kullanıcısı ise yerler servisinie göre düğünün yapılacağı yerde bulunuyordu.

YouTube’ın canlı yayını ise günün en çok izlenen 23. kanalı haline geldi. BBC’in raporuna göre dünyadaki internet kullanıcılarının yüzde 39’u düğünle ilgili içeriklere mutlaka göz attı ya da sosyal ağ üzerinden tören hakkında yorum yaptı.

Twitter üzerinden ise durum daha farklıydı. İngiltere Başbakanlığı başta olmak üzere önemli kiliselerin dini liderlerinin hemen hepsi Dük ve Düşes’e olan tebriklerini mikro blog sitesine de yansıttı. Resmi tebrik mesajlarının, mektuptan Twitter’a taşınmasıyla birlkite tarihte bir ilk de yaşanmış oldu.

Ortaya çıkan bu istatistikler internet ile birlikte dünyanın ne kadar küçüldüğünü de ortaya koyuyor. Prenses Dianna ve Prens Charles’ın 30 yıl önceki düğünü sadece televizyon ve radyo aracılığıyla yayınlanırken, tüm dünya internet sayesinde olayları İngiltere’de yaşıyormuş kadar yakından takip edebildi.

shiftdelete.net