Keşfedilebilir Olmanın Yolu SEO Çalışmalarından Geçiyor

İnternet
Günümüzde, eğer bir marka sahibiyseniz ve bu markanın insanlar arasındaki popülerliğini, saygınlığını yükseltmek istiyorsanız, mutlaka web üzerinde de görünür olmak gereklidir. Dijitalleşmenin tüm dün...
EMOJİLE

Günümüzde, eğer bir marka sahibiyseniz ve bu markanın insanlar arasındaki popülerliğini, saygınlığını yükseltmek istiyorsanız, mutlaka web üzerinde de görünür olmak gereklidir. Dijitalleşmenin tüm dünyada bu kadar arttığı bir dönemde, tanıtım da tabii ki eskisi gibi değil. İnsanlar eskiden alacakları bir ürünü, ya da ürün alacakları markayı çevresindeki insanlara sorarak, ürünleri daha önce kullananlar ile konuşarak araştırır, tv reklamlarından öğrenirdi. Fakat internetin bu kadar güçlendiği bir dönemde, insanlar bir ürünü ya da markayı araştırmak için ilk olarak interneti ve arama motorlarını kullanıyor. Google, Yandex vb. arama motorlarında yapılan aramaların sonuçları bu nedenle çok önemli.

Bir ürün Google’da aratıldığında, markanıza ait web sitesinin ilk sayfa içinde yer alması hem markanızın bilinirliğini artıracak hem de satış yapma imkanınızın yükselmesini sağlayacaktır. Bunu sağlamak için de SEO çalışmaları olarak bilinen çalışmaların yapılması gerekir. SEO uzmanları, sitenize gerekli müdahaleleri yaparak, Google’da veya hedeflediğiniz arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır. Eğer sitenize daha çok trafik çekmek ve daha görünür bir siteye sahip olmak istiyorsanız, ki kesinlikle istemelisiniz, SEO çalışmalarına ve bu çalışmaları iyi şekilde yapacak bir SEO uzmanına ihtiyacınız var.

SEO Çalışması

SEO, Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu demektir. Arama motorlarının siteleri sıralarken göz önüne alındığı parametrelere göre siteniz optimize edilir ve üst sıralarda yer almak hedeflenir. Site içinde ve site dışında çeşitli çalışmalar yapılabilir. Sitede orijinal ve kaliteli içeriklere yer verilmesinden, sitenin kodlamasının iyileştirilmesine, siteye kaliteli backlink alınmasına kadar çok farklı çalışmalar SEO’ya dahildir. Çok farklı çalışmaları kapsadığı ve gerçekten hakimiyet gerektirdiği için, bu iş uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

SEO Çalışması Faydaları

SEO çalışmalarının faydaları günümüzde daha iyi anlaşılır hale geldiyse de hala SEO çalışmasına neden ihtiyaç duyduğunu anlamayan birçok web sitesi sahibi olduğu da doğrudur. Dijital pazarlamanın ve internetin ne kadar güçlü bir hale geldiği daha iyi anlaşılırsa, SEO çalışmalarının sağlayacağı faydalar da daha iyi kavranacaktır. İnternet artık neredeyse her evde bulunur hale gelmiştir ve insanlar internet üzerinde gezinmeye genelde Google veya başka bir arama motoru üzerinden başlar. Satın almak istedikleri bir ürünü ya da merak ettikleri bir konuyu ilk olarak arama motorlarında aratırlar. Fakat çoğu insan sadece üst sıralarda yer alan sonuçlara göz atmaktadır. İstatistiklere göre, insanların %75’i, Google’da arama sonuçlarının ikinci sayfasına bakmıyor bile. Eğer markanızın web sitesi arama motorları sonuç sayfasında üst sıralarında yer almayı başarıyorsa, hem insanlar arasında daha tanınır hale gelir hem de dijital pazarlamadan gelir elde etme oranı ciddi şekilde yükselir. SEO çalışmaları bu nedenle çok önemlidir.

SEO Çalışmasında Sürekliliğin Önemi

SEO çalışmalarını yapmanın önemli olduğu kadar, SEO çalışmalarından elde edilen sonucu korumak da önemlidir. Siz nasıl SEO çalışmaları yapıp, sitenizi optimize edip daha üst sıralarda tutmaya çalışıyorsanız, rakipleriniz de kendi siteleri için aynı şeyleri yapacaktır. Bu nedenle, bir SEO uzmanından bir kez SEO hizmeti alıp sonra bırakmak, bir süre sonra yerinizi koruyamamanıza ve rakiplerinizin size geçmesine neden olur. Ayrıca, Google ve diğer arama motorları dönem dönem algoritma güncellemeleri yaparak, web sitelerinin sıralamalarını belirleyen parametrelerini değiştirmektedir. Eğer SEO çalışmalarının devamlılığı olmazsa, bu güncellemelerden sonra da sıralamanız çok gerilere gidebilir.

İyi Bir Strateji ile Hareket Etmenin Önemi

SEO çalışmalarının rastgele yapılmaması da son derece önemlidir. Belli bir plan ve strateji dahilinde hazırlanmış ve adımların hesap edilerek atıldığı bir SEO stratejisi, web siteniz için çok daha faydalı olacaktır. Eğer iyi bir SEO uzmanından SEO hizmeti alırsanız, ilk yapacağı şey, sitenizin şu andaki durumunu incelemek, sitenize yönelik analizle birlikte rakip analizi de yapmak ve buna göre bir plan oluşturmaktır. SEO uzmanı, sitenizde düzeltilmesi ve değiştirilmesi gereken noktaları tespit edecek ve buna göre işe başlayacaktır. Ulaşılmak istenen hedef doğrultusunda hareket etmek çok daha olumlu sonuçlar verecektir. SEO çalışması birçok kişi tarafından siteye belli anahtar kelimeleri barındıran içerikleri eklemekten ibaret görülse de durum kesinlikle bu değildir ve doğru bir strateji etrafında hareket etmek çok önemlidir.

SEO Uzmanı ile Çalışmanın Önemi

SEO çalışmaları ile ilgili yaygın olarak düşülen hatalardan birisi de SEO çalışması yapmanın uzmanlık gerektirmediği, internette yapılacak küçük bir araştırmayla, neler yapılması gerektiğinin öğrenilebileceği ve buna göre hareket edilerek sitenin arama motorlarında yükselişinin sağlanabileceği inancıdır. Fakat bu, sitenize uzun vadede zarar verebilecek bir anlayıştır. Evet, bir siteyi kurmak çok zor değildir. Günümüzde çok yaygın olan site şablonlarından yararlanarak bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Fakat bu sitenin yükselişini sağlamak gerçekten zordur. SEO kapsamında yapılması gereken birçok çalışma vardır ve bunların büyük bir kısmı da teknik bilgi ve beceri gerektiren konulardır. Kendi başınıza bu işlerin altından kalkmanız oldukça zordur ve sıralamanızı yükseltmeye çalışırken düşürebilir, hatta bilinçsiz biçimde attığınız yanlış adımlarla Google’da ceza bile alabilirsiniz. Bu yüzden, işinin ehli bir SEO uzmanı ile çalışmak gereklidir.

Farklı SEO Stratejileri Takip Ederek Hedefe Ulaşmak

SEO çalışmaları, şimdiye dek anlatılanlardan anlayabileceğiniz gibi son derece önemlidir. Fakat SEO çalışmaları için tek bir kesin strateji yoktur.  Her bir web sitesi için izlenmesi gereken strateji birbirinden farklıdır. SEO çalışmalarını özel kılan da zaten budur. Eğer tek bir strateji her sitede %100 işe yarıyor olsaydı o zaman belki de gerçekten herkes kolayca SEO çalışması yapabilirdi. Fakat durum bundan çok daha farklı. Birçok kişi buna rağmen halen kendi sitesi için SEO çalışması yapma eğiliminde olabilir. Sitelerin oluşturulmasından kısa bir süre sonra, SEO çalışmalarına başlanır ve siteye birkaç makale, onların içine de birkaç anahtar kelime eklenir. Daha sonra da sitenin yükselişi beklenir. Fakat durum maalesef beklendiği gibi ilerlemez. İyi bir SEO uzmanı ve iyi bir strateji ile hareket eden rakipleriniz hızlı şekilde sıralamada önünüze geçer ve siz geride kalırsınız. Yükselmek için daha çok hamle yaptıkça da aynı bir bataklıkta çırpınır gibi, daha çok geriye gidebilirsiniz.  Bu yüzden en başta bu hataya düşmemeli ve işin en başında iyi bir SEO uzmanına güvenerek hareket etmelisiniz. SEO uzmanı seçimi konusunda da tercih edebileceğiniz iki yol vardır. İsterseniz genel bir SEO uzmanı ile çalışıp, arama motorlarında yükselmeyi bekleyebilirsiniz. Genel SEO uzmanları, arama motorlarının algoritmalarını çok iyi bilir, hangi güncellemeye nasıl cevap verileceğini bilir verir ve buna göre stratejiler belirleyerek yükselişinizi sağlar. Alternatif ise, daha özel bir alanda uzmanlaşmış SEO uzmanlarına başvurmaktadır. Daha dar alanlarda kendilerini geliştirmiş SEO uzmanları, genel SEO uzmanlarının aksine, belli alanlarda faaliyet gösteren sitelere yönelik hareket eder, geliştirdikleri stratejiler ile, daha dar bir hedef kitleye yönelik hizmet veren, daha özel stratejiler ile yükseltilmesi gereken sitelere faydalı olur.

Vakit ve Maliyet Kaybından Kaçınmanın Anahtarı SEO Uzmanlarında

SEO’nun amatör şekilde yapılamayacak kadar önemli bir iş olduğunu fark eden ama buna rağmen SEO uzmanlarıyla çalışmak istemeyen bazı web sitesi sahipleri ya da yöneticileri, bu durumu adeta kendilerini bir SEO uzmanı haline getirerek çözme yolunu denemeyi düşünebilmektedir. Fakat bu da kesinlikle sağlıklı bir tercih değildir. SEO, her şeyden önce, özellikle günümüzde oldukça kapsamlı bir konudur ve SEO uzmanları, iyi bir seviyeye ulaşmak için yıllar bile harcayabilmekte, çeşitli eğitimlerden geçmektedirler. Bu yüzden, SEO öğrenmeye çalışmak çok vaktinizi alacaktır ve siz buna vakit harcarken, işinin ehli SEO uzmanlarıyla çalışan rakipleriniz sizin önünüze geçecektir. Bu açığı kapatmak için de daha sonra SEO’ya, başta harcayacağınız paradan daha fazlasını harcamanız gerekecektir. Bu yüzden, SEO uzmanı ile çalışmak hem maddi açıdan hem de vakit açısından sizin için en doğru adımdır.

SEO Hizmetine Neler Dahildir?

Günümüzde, iyi bir SEO uzmanından alacağınız SEO hizmetine, sitenizin internet üzerinde daha güçlü hale gelmesini sağlayacak her türlü site içi ve site dışı hizmet dahildir. Sitenizin kodlamalarının iyileştirilmesi, daha hızlı hale getirilmesi, uygun görsel seçimi yapılması, itibarlı bir backlink çalışması yapılması, doğru içerik ve anahtar kelime kullanımı gibi hizmetlerin hepsi iyi bir SEO uzmanından alacağınız hizmete dahildir. Sitenizin, güncellenen algoritmalarla uyumlu bir şekilde optimize edilmesi ve devamlı olarak üst sıralarda kalmasının sağlanması da çok önemli bir noktadır ve tabii ki SEO hizmetine dahilidir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme