Kaybedenler Kulübü’nün İlk 10’u

İnternet
Dergi, listeyi belirlerken ürünlerin ve şirketlerin endüstri içindeki pazar paylarını, sahip oldukları ama kaybettikleri ürün avantajlarını ve üründen hem üretici firmanın hem de kamuoyunun ve medyanı...
EMOJİLE

Dergi, listeyi belirlerken ürünlerin ve şirketlerin endüstri içindeki pazar paylarını, sahip oldukları ama kaybettikleri ürün avantajlarını ve üründen hem üretici firmanın hem de kamuoyunun ve medyanın beklediği potansiyel satışın ve yaygınlaşmanın gerçekleşmemesi gibi kriterleri dikkate almış.

İşte Kaybedenler Kulübü’nün listesi:

1- Windows Vista
Microsoft, Windows Vista yazılımının tanıtımına çok fazla önem vermişti. Yazılım için yola çıkılırken Windows XP’nin pazar payını ele geçirmeyi hedefleyen firma, XP’nin yarı satışına bile ulaşmayı başaramadı.

2- Gateway
1985 yılında ABD’de kurulan Gateway bilgisayar firması, 2004’te ABD’de yüzde 25’lik pazar payıyla üçüncü sıraya yerleşti. Ancak üç yıl sonra giderek düşen kârı nedeniyle Acer tarafından 710 milyon dolara satın alındı. Gateway’in düşüşünde en önemli etken olarak laptop işine girmekte ağır davranması gösterildi.

3- HD DVD
2002’de DVD’nin yerine geçmek için Toshiba tarafından geliştirilen bu format, Bluray ile girdiği savaşı kaybetti.

4- Vonage
İnternet üzerinden normal telefon görüşmesi yapmak anlamına gelen VoIP’in temellerini atan Vonage, diğer operatörlerle ve Skype gibi ücretsiz servislerle mücadeleye dayanamadı.

5- YouTube
Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alındığında gündemi çok meşgul etmişti. Popülerliğini hâlâ sürdüren internet video paylaşım sitesi, kendisine hâlâ doğru düzgün bir gelir modeli bulamadığı için daha uzun bir süre zarar edecek gibi görünüyor.

6- Sirius XM
Sirius XM (SIRI) uydu radyosu, milyonlarca aboneye rağmen, gelir yetersizliği ve iPod ve benzeri aletlerin popülerliğinin artması nedeniyle hiç kâr edemedi. Şirketin hisseleri 63 dolardan 0.05 dolara kadar düştü.

7- Microsoft Zune
2006 yılında dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft tarafından Apple’ın iPod’una rakip olarak sunuldu. Ancak iPod 3.37 milyar dolar gelir elde ederken, Zune sadece 85 milyon dolar kazanabildi.

8- Palm
Cep telefonu şirketi Palm, 90’ların sonunda Nokia ve Blackberry ile piyasanın üç büyüğünden biriydi. Rakiplerinin piyasaya sunduğu yeni ürünlerle baş edemediği için çok para kaybetti.

9- Iridium
Iridium, Motorola’nın sahibi olduğu bir uydu telefonu şirketiydi. 66 uydu gerektiren sistem, borçlar yüzünden tamamlanamadı ve şirket iflas etti.

10- Segway
Kamuoyuna sunulmadan önce yüzyılın icadı olarak tanıtılan, elektrik motoruyla çalışan ve iki tekerleğiyle dengede durabilen segway isimli araçtan çok şey bekleniyordu. 1 milyar dolar kâr beklentisi, 900 milyon dolar saptı. Yeterince popülerleşmediği için ürün hâlâ pahalı
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur