Japonlar Ton Balık İşine El Attı

İnternet
Japon bilimadamları 10 yıl içinde, günümüzde okyanuslarda yakalanan ton balıklarından daha güçlü, hastalıklara karşı daha dayanıklı ve daha lezzetli yeni bir "süper ton balığı" üretecek. Dün...
EMOJİLE

Japon bilimadamları 10 yıl içinde, günümüzde okyanuslarda yakalanan ton balıklarından daha güçlü, hastalıklara karşı daha dayanıklı ve daha lezzetli yeni bir "süper ton balığı" üretecek.

Dünyada azalmakta olan ton balığı stoklarına karşın tüm dünyada artan talebi karşılamak amacıyla çiftliklerde ton balığı üretilecek.

Japon Balıkçılık Araştırma Kurumu, Tokyo ve Kyuşi üniversitelerinden bir grup bilimadamı ton balığının genomunu tamamlamaya çok yaklaştı.

Çok yakında balığın kimyasal yapısıyla ilgili sırların tamamen çözüleceğini düşünen bilimadamları, üretim programına önümüzdeki yıl başlamayı umuyor.

Yokohama merkezli Balıkçılık Araştırma Kurumu’nda Araştırma Bölüm Başkanı olan Dr. Kazumusa Ikuta, "Biz ton balığının yüzde 60’ına tekabül eden iki bilgisayar sıralama akışını tamamlamış bulunuyoruz. Önümüzdeki bir iki ay içinde de sıralamanın tümünü tamamlamış olacağız. Şu anda birçok ton balığı çiftliklerinde yavru doğal tonlar yetiştiriliyor ama biz bu genetik kodu kullanarak yeni bir üretim programı başlatacağız. Böylece daha güçlü, daha dayanıklı, daha çabuk büyüyen ve daha lezzetli balıklar üreteceğiz" dedi.

Bazı sularda ton balığı stokları yüzde 90 oranında azalma gösterirken doğal yaşamı koruma örgütü World Wildlife Fund, radikal önlemler alınmadığı takdirde üç yıl içerisinde Atlantik Okyanusu’ndaki ton neslinin tükeneceği uyarısında bulundu.

Geçtiğimiz haziran ayında da aralarında Sting, Jemima Khan ve Elle Macpherson gibi isimlerin de bulunduğu bir grup ünlü sima, menüsünde nesli tükenmekte olan ton balığı bulundurduğu için Robert De Niro’nun da ortağı olduğu Japon restoranı Nobu restoran zincirini boykot etme uyarısında bulunmuştu.