İşte Türkiye’nin İnternet Profili

İnternet
Araştırma şirketi Ipsos KMG İletişim Paneli‘nin sonuçlarına göre Türkiye’deki internet sahipliği ve harcamaları özellikle son bir yıldır düzenli bir artış gösterdi. Sonuçlara göre, haneler...
EMOJİLE

Araştırma şirketi Ipsos KMG İletişim Paneli‘nin sonuçlarına göre Türkiye’deki internet sahipliği ve harcamaları özellikle son bir yıldır düzenli bir artış gösterdi.

Sonuçlara göre, hanelerde internet sahipliği yüzde 26 civarına ulaştı. Ortalama aylık internet harcaması ise 34-35 lira düzeyinde seyrediyor. İnternet sahipliğindeki artış, en çok Akdeniz Bölgesi’nde, Ankara ve İzmir kentlerinde, ayrıca 3-4 kişilik hanelerde görüldü.

İnternete en sık 15–17 yaş grubunun giriş yaptığının dikkat çektiği sonuçlara göre, internette kalma süresine bakıldığında 177 günlük ortalama kullanım dakikası ile 18–24 yaş grubu öne çıkıyor. 25-34 yaş grubunda ise internete giriş sıklığı düşüş gösterirken, internette kalış süresi günlük ortalama 165 dakikayı buluyor.

İnternetin, en yoğun öğleden sonraları ve akşam saatlerinde kullanıldığı gözlemlenirken, 25 yaş üstü grup interneti sabahları da yoğun bir şekilde kullanıyor.

Ipsos KMG Tüketici Panelleri ve Medya Koordinatörü Kıvanç Bilgeman, sonuçlara ilişkin değerlendirmesinde, internette harcanan zamanın büyük bir kısmının oyun ve ”chat” amaçlı kullanıldığını belirterek, şunları kaydetti:

”Oyunları en çok 15–17 yaş grubu tercih ederken, bu tercih oranı 35-54 yaş aralığında da görülmekte. Erkekler internette geçirdikleri zamanın büyük bir kısmını oyun oynayarak geçiriyor, ‘chat’ ise yine azımsanmayacak bir yükseklikte… Kadınlar ise interneti en çok ‘chat’ yapmak için kullanıyorlar. Bunu, oyunlar ve e-mailler takip ediyor.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme