İşte Türk İcadı…

İnternet
UCLA Elektronik Mühendisliği bölümünde Bio/Nano Fotonik Laboratuvarı müdürü Prof. Aydoğan Özcan, bir cep telefonu / web kamerasıyla bile vücut sıvı örneklerindeki hücreleri ve mikro parçacıkları görün...
EMOJİLE

UCLA Elektronik Mühendisliği bölümünde Bio/Nano Fotonik Laboratuvarı müdürü Prof. Aydoğan Özcan, bir cep telefonu / web kamerasıyla bile vücut sıvı örneklerindeki hücreleri ve mikro parçacıkları görüntülemeyi sağlayan bir teknik geliştirdi.

NANO TEKNOLOJİSİ ONDAN SORULUR

Söz konusu çalışma LUCAS – Lensless Ultrawide Field Cell Monitoring Array Platform based on Shadow Imaging (Gölge Görüntüleme Tabanlı Merceksiz Ultrageniş Hücre Görüntüleme Dizin Platformu) olarak adlandırılıyor. Bazı eklentilerle sıradan bir cep telefonunun kamerası kullanılarak HIV, sıtma, lösemi benzeri kan hastalıklarının tanımlanması deneyleri UCLA’da Özcan tarafından gerçekleştiriliyor. Bu teknikle, bir mercek kullanmaksızın saniyeler içinde binlerce hücre aynı anda ayırt edilebiliyor. Sıvı örneği doğrudan fotoğraf sensörünün üzerine konuyor. Örneğe doğrultulan mavi bir LED’in 470nm dalga boylu ışığı, örnekteki hücrelerin şekilsel farklarını ortaya çıkarıyor. Alıcıdan elde edilen bu görüntüden ilgili veriler, bu iş için özelleşmiş bir yazılımın sayesinde anlamlı bilgilere dönüştürülüyor.

NANO TEKNOLOJİSİ ONDAN SORULUR

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme