İş aleminin yeni gözdesi

İnternet
Sosyal içerikli siteler üzerinden iş bulma sevdası ICQ ile başlamıştı. ICQ numaralarının yanındaki durum mesajı hanesine bırakılan ticari bilgilendirme notları, zaman içinde MSN’le devam eden bi...
EMOJİLE

Sosyal içerikli siteler üzerinden iş bulma sevdası ICQ ile başlamıştı. ICQ numaralarının yanındaki durum mesajı hanesine bırakılan ticari bilgilendirme notları, zaman içinde MSN’le devam eden bir eğilim halini aldı.

İlerleyen zamanlarda siber âlemde kariyer parlatma trendi Yonja, 80630 gibi sitelerde iş bağlantıları kurmaya kadar gitti. Facebook ise bu trendin ulaştığı son nokta oldu. Artık hemen hemen herkes Facebook’ta dolaşan beyin avcılarından, çalışanlarını denetleyen şirketlerden ve birbirinin yıldızını parlatmaya kadar mesai arkadaşlarının küçük oyunlarından haberdar. Fakat iş dünyası gönlünü yeni bir sosyal paylaşım sitesine kaptırmak üzere.

Facebook’un dört katı olan büyüme yüzdesiyle dikkatleri üzerine çeken sosyal network sitesi Twitter, şimdiden iş dünyasının gözdesi oldu. Modern çağın en etkili iletişim araçları arasında gösterilen site, kısa zamanda 7 milyonun üzerinde kullanıcı sayısına ulaştı. 

Üyelerinin gün içindeki ruh hallerini 140 karaktere kadar anlatma imkânı yaratan Twitter, kullanıcılara farklı odalarında hemen hemen her konuda bilgilendirme imkânı da yaratıyor. Tabii bu durum siteyi her sektörün gözdesi haline getiriyor.

Twitter’dan müşteri takibi
Firmalar müşteri memnuniyetlerini site üzerinden ölçmeye başladı. Örneğin kablolu TV ve İnternet sağlayıcısı Comcast, siteyi en aktif kullanan şirketlerden biri. Comcast, Twitter kullanıcılarından gelen talepler doğrultusunda hizmetlerine yön veriyor. Başta Dell olmak üzere pek çok firma da indirim fırsatlarını ve yeni ürünlerini site üzerinden duyuruyor. Dell’in bu yöntemle hali hazırda 1 milyon dolar ek gelir elde ettiği ise yine Twitter’da dolaşan sektör dedikodularından…

Hızla büyüyor…
Twitter büyüme hızına bakıldığında da daha çok çalışanın kariyerine yön vereceğe benziyor. Öyle ki Nielsen Online’ın araştırmasına göre Twitter, 2009 Şubat ayında yüzde 1382 büyüdü. Bu rakam Facebook’un büyüme hızının yaklaşık dört katı. Sitenin kullanıcı profili ise oldukça ilginç.

Siteye ABD ağı üzerinden kayıtlı yaklaşık 3.5 milyon kişi bulunuyor. En fazla kullanıcı sayısına sahip ikinci ülke ise Japonya. Avrupa’da da hızlı bir büyüme trendi içine giren siteyi en az tutanlar ise Alman kullanıcılar arasından çıkıyor. Twitter’ın Türkiye’de ulaşacağı kullanıcı sayısı ve Türk şirketlerinin siteye ilgisinin nasıl olacağı ise şimdiden merak konusu…

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme