İnternette alan adlarında yeni dönem

İnternet
 Alan adında noktadan sonrasını kullanıcıya bırakan yeni dönemde, bankasından holdingine büyük markalar, adlarını almak için 210 bin doları gözden çıkarmak zorunda kalacak İlk alan adının verildi...
EMOJİLE

 Alan adında noktadan sonrasını kullanıcıya bırakan yeni dönemde, bankasından holdingine büyük markalar, adlarını almak için 210 bin doları gözden çıkarmak zorunda kalacak

İlk alan adının verildiği 1 Ocak 1985 yılından bu yana internetin 27 yıllık geçmişindeki en büyük değişlik geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız gerçekleşti. net, com, org ile başlayan bu adlandırma sisteminde 2011 yılı sonunda 100 milyonu ‘com’ uzantılı olmak üzere 220 milyonluk internet sitesi alan adına ulaşıldı.

Hal böyle olunca, yeni internet sitelerine adlandırmakta zorlanan İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN), hem gerekli görülen hem de çok tartışılan bir uygulamaya imza attı. Artık ICANN tarafından tanımlanıp, kullanım izinleri verilen alan adlarından farklı olarak, başvuranın isteğine göre kendi istedikleri alan adı uzantıları da kullanılabilecek. Geçen hafta başlayan tescil dönemi, 30 Mart 2012’ye kadar devam edecek. 2013 yılında da yeni uzantılı siteler devreye girecek.

ADINI ALMAK İSTEYEN 185 BİN DOLAR VERECEK

12 Ocak 2012’de hayata geçen üst seviyede alan adı (gTLD) adı verilen yeni uygulamada, en büyük değişiklik markaların alan adı tescillerinde yaşanacak. Firmalar 185 bin dolar (yaklaşık 340 bin TL) karşılığında herhangi bir alan adı uzantısının sahibi olabilecek. İlk yıl için toplam 210 bin dolarlık maliyeti olan ve özellikle büyük şirketlerin isimlerini sanal ortamda korumaya alan bu işlem için ayrıca yıllık 25 bin dolar da yıllık kira ücreti ödemek gerekecek.

Böylelikle yıllık 9 dolara tescil edilip, binlerce dolara satılan internet alan adları tarihe karışacak. gTLD ile com, net, org, gov… gibi alan (şu anda ülkelerin dışında 22 temel alan adı mevcut) uzantılarına .banka, .otel gibi sektör isimleri, .london, .istanbul gibi şehir isimlerinin de eklenmesi, ICANN’e ciddi oranlarda para kazandıracak. Ancak bu uzantıların, hem şirketler açısından ‘gereksiz ve yüklü’ bir maliyete katlanmasına ayrıca yeni siber dolandırıcılılara da kapı aralamasından endişe duyuluyor. Yeni alan adlarının devreye girmesiyle mevcut internet sitelerinin klonlarının (kopyalarının) yeni uzantı adlarıyla dağıtıma gireceği, bunun da son kullanıcıların kandırılmasına neden olacağı düşünülüyor.

Haber 7
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme