İnternette Adil Kullanım Kotası düzenlemesi neler getiriyor?

İnternet
Türkiye’deki internet kullanıcılarının en büyük sıkıntısı olan Adil Kullanım Kotası (AKK) bugünden itibaren yeniden yapılandırılıyor. Bildiğimiz üzere BTK, kotanın kademeli olarak kaldırılmasıyl...
EMOJİLE

Türkiye’deki internet kullanıcılarının en büyük sıkıntısı olan Adil Kullanım Kotası (AKK) bugünden itibaren yeniden yapılandırılıyor. Bildiğimiz üzere BTK, kotanın kademeli olarak kaldırılmasıyla alakalı 1 Mayıs 2017 tarihini işaret etmişti. Bu tarihten itibaren AKK’de iyileştirilmelere gidileceği ve 31 Aralık 2018 itibarıyla tamamen tarihe karışacağı ifade edilmişti.

Bugünden itibaren AKK devreye girdiğinde internetin düşeceği hız şu şekilde:

İnternette

Ayrıca saat 02.00 – 08.00 arasında yapılan internet kullanımları da Adil Kullanım Kotası’na dahil edilmeyecek. Yapılan bu iyileştirmeler, AKK kaldırılana kadar 1,5 yıllık süreçte yeterli kullanıcılar açısından yeterli olacak gibi görünüyor.

Lakin düzenleme tarihine 1-2 gün kala Turkcell Superonline’ın sunduğu yeni tarifeler kullanıcıların kafasını karıştırdı. Bildiğimiz üzere Superonline, Fiber Platin adı altında AKK’sız paketlerini duyurdu. Kampanya fiyatıyla 89 liradan başlayan paketler, 299 liraya kadar çıkıyor.

AKK: Şebeke kaynaklarının tüm kullanıcıların aynı kalitede hizmet alabilmesine imkan sağlamak için devreye alınan bir uygulamadır. Adil kullanım kotası kısaca “kotasız” denen bağlantıların kotasıdır.

Bu kampanyalar, AKK düzenlemesinin fiyatları artıracağı söylentilerine neden oldu fakat ortada öyle bir durum görünmüyor. Halihazırda herkes kullandığı tarifesi üzerinden ücretlendirilmeye devam edecek. Yani ekstra bir para ödenmesi söz konusu değil.

Diğer taraftan konuyla alakalı bir başka iddia ise AKK tamamen kaldırıldığında kullanıcılara iki seçenek sunulacağı yönünde. Birinci seçenekte, tamamen limitsiz internet paketlerinin güncel halinden daha yüksek fiyatla satışa sunulacağı belirtiliyor. İkincisinde ise AKK kalkacağı için eski kota sistemi yeniden popülerleşecek ve kullanıcıları kota aşımında ekstra para ödeyecek.

Tabii bunlar şimdilik sadece beklentiden ibaret. 1,5 yıllık süreçte, yani AKK tamamen kalkana kadar tarife ücretlerinde büyük değişim beklenmiyor.-Yenişafak

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme