İnternet Hız Testi

İnternet
Sağlayıcınızdan aldığınız pakete göre internet size belirli hızlarda sunulmaktadır. Genel olarak konuşursak, bazı servislerde makul bir kullanım noktasından sonra azalan internet hızını ölçebilirsiniz...
EMOJİLE

Sağlayıcınızdan aldığınız pakete göre internet size belirli hızlarda sunulmaktadır. Genel olarak konuşursak, bazı servislerde makul bir kullanım noktasından sonra azalan internet hızını ölçebilirsiniz. Aşağıda hazırladığımız listedeki servisleri kullanarak internet hızınızı ölçebilir, düşük hızlarla karşılaşırsanız internet sağlayıcınızdan destek alabilirsiniz. İnternet hız testi, genellikle size mevcut bağlantı hızınızı söyleyen bir testin adıdır. Bağlandığınız hizmet ödeme planınıza göre bağlantı hızınızı sınırladığı için bağlantı hızınızı bu şekilde görürsünüz.

Burada en önemli nokta internet servis sağlayıcınızın (ISS) taahhüt ettiği internet hızıdır. İnternet bağlantı hızınıza baktığınızda hemen hemen her seferinde “kadar” gibi bir ibare görebilirsiniz. Bu cümle, ISP’lere biraz hareket alanı sağlar. Yani ISP’niz size 30 Mbps internet hızı vaat ettiğinde, 28 Mbps’yi doğru alırsanız, sağlayıcınızın sözünü tuttuğunu söyleyebiliriz, ancak 10 Mbps internet hızı ile karşı karşıya kalırsanız, ödediğinizin karşılığını alamayacaksınız ve acilen internet sağlayıcınızı aramanız gerekiyor.

İnternet Hız Testi Aracı Türk Telekom

Türkiye’nin en büyük dağıtım şirketi Türk Telekom, kullanıcıları için internet hız kontrolü hizmeti geliştirdi. Bu hizmeti kullanarak internet hızınızı test edebilir ve doğru sonuçlar alabilirsiniz. Ayrıca bağlantınızın kalitesini Türk Telekom’un internet hız ölçüm hizmetinden de kontrol edebilirsiniz. Türk Telekom’un bu hizmeti Speedtest ile aynı altyapıyı kullanıyor. İnternet hız testi konusunda oldukça verimlidir.

İnternet Hız Testi Google

Dev arama motoru şirketinin birkaç ay önce duyurduğu hız testi uygulaması yurt dışında kullanıma açıldı. Türkiye’de henüz Google’ın hız testi hizmetini kullanamıyoruz. Ülkemizde kısa süreliğine aktif olmasını beklediğimiz Google hız testi uygulaması, en doğru hız testlerini yapan servisler listesinde yer alıyor. Servis aktifken “internet hız testi” yazarak Google’a erişebilirsiniz.

İnternet Hız Testleri Güvenilir Mi?

İnternet hız testi aracının doğruluğu, neyi ölçtüğünüze bağlıdır. İnternet sağlayıcınızın size vaat edilen hızları sağlayıp sağlamadığını kontrol etmek istiyorsanız doğrudan bir test başlatabilirsiniz. Elbette, testin doğrudan başlatılamadığı durumlar da vardır.

Bir yayıncıysanız veya evinizde sürekli internete bağlı cihazlar varsa, bu cihazları kapatarak test yaparsanız gerçek sonuçlar alamazsınız. Bu noktada, en gerçekçi sonuçları alabilmeniz için standart koşullar altında test etmek en iyisidir.

İnternet hız testi için https://www.hiztesti.me adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme