Internet Explorer Devri Bitiyor

İnternet
Microsoft’un efsane tarayıcısı Internet Explorer kaldırılıyor… Microsoft’un tarayıcısı Internet Explorer “15 Haziran 2022″ itibarıyla sistemden kaldırılacak. Efsane tarayıcının dünya...
EMOJİLE

Microsoft’un efsane tarayıcısı Internet Explorer kaldırılıyor…

Microsoft’un tarayıcısı Internet Explorer “15 Haziran 2022″ itibarıyla sistemden kaldırılacak.

Efsane tarayıcının dünya çapındaki payı 2010’da %50 eşiğinin altına düşerken kullanım izleyicisi verilerine göre şu anda yaklaşık yüzde 5 seviyelerinde.

Ayrıca azar alanında en yüksek payı Google’ın tarayıcı olarak sunduğu Chrome yüzde 65 olarak yer ederken Explorer’deki bu gerileme tarayıcının kullanımının sistemden kaldırılma kararını getirdi.

Kapanma kararı neden alınıyor

Microsoft, Internet Explorer’u web tarayıcısı Windows 95 ile piyasaya sürmüştü. Ancak inovasyon yapamayan Microsoft, temelde Internet Explorer 6’yı beş yıl boyunca toz ve örümcek ağlarını toplamak için yalnız bıraktı.

Microsoft’un bu tutumu, müşterileri hayal kırıklığına uğrattı ve müşterilerin başka tarayıcılara yönelmesine neden oldu. Daha sonra Microsoft’a ait Internet Explorer’da hatalar, güvenlik sorunları ve modası geçmiş teknoloji ile eşanlamlı hale geldi. Ünlü bilşi,m şirketi daha sonra IE’yi yeniden canlandırmaya çalışması sornasında 2011’de Internet Explorer 9 ile Microsoft sonunda modern bir tarayıcı yayınladı. Kullancılar tarafından çoğunlukla görülmeyen tarayıcı için birçok yenilik yapılmasına rağmen pazarda tutunamadı.

Daha sonra Microsoft Edge’i 2015’te piyasaya süren tamamen yeni bir tarayıcı geliştirildiyse de ancak Edge aslında tarayıcının yerini almadı.

2020 Ağustos’unda açıklama yapılmıştı

Microsoft’un geçen yıl Ağustos ayındaki açıklamasında, “Çevrimiçi ortamın bugünkü manzaradan çok daha az karmaşık olduğu 2013’ten beri müşteriler IE 11 kullanıyor” dedi. “O zamandan beri, açık web standartları ve daha yeni tarayıcılar – yeni Microsoft Edge gibi – daha iyi, daha yenilikçi çevrimiçi deneyimler sağladı” denilmişti..

KAYNAK: MİLLİ GAZETE

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme