Hayatı Değiştirecek Buluş

İnternet
Beyne takılan bir mikro çiple düşünce gücünü bir uzaktan kumanda aleti ya da bir enerji kaynağı olarak kullanabileceğiz. Büyük buluş Antalya’da açıklandı. 10 yıl içinde yaygınlaşacak. ABD’...
EMOJİLE

Beyne takılan bir mikro çiple düşünce gücünü bir uzaktan kumanda aleti ya da bir enerji kaynağı olarak kullanabileceğiz. Büyük buluş Antalya’da açıklandı. 10 yıl içinde yaygınlaşacak.

ABD’DEKİ Brown Üniversitesi’nden Öğretim Üyesi Prof. Arto Nurmikko, beyne yerleştirdikleri mikro çip sayesinde düşünce yoluyla cihazların hareket etmesini sağladıklarını, 10-15 yıl içinde mikro devrelerin beynin içine yerleştirilmesinin yaygınlaşacağını bildirdi. Beyne yerleştirilen çiplerle bazı işlerin düşünce yoluyla kontrolü üzerine çalışan Prof. Nurmikko, Antalya’da düzenlenen 4. Uluslararası Beyin Mühendisliği Konferansı’na katıldı. Nurmikko, amaçlarının beynin nasıl çalıştığını ve fonksiyonlarını anlamak olduğunu söyledi. Brown Üniversitesi’nde mühendisliği beyin bilimiyle birleştirdiklerini anlatan Nurmikko, beyinden gelen sinyalleri alıp beynin ne yapmak istediğinin şifresini çözmeyi, bu şekilde de tekerlekli sandalye ve klavye gibi cihazları beyin sinyalleriyle çalıştırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Beynin sırlarını çözüyoruz

Omurilik zedelenmesi yaşayan kişilerin vücudunu hareket ettiremezken beyinlerin mükemmel şekilde çalıştığına dikkati çeken Prof. Nurmikko, projenin bu şekilde yaşayan kişilere büyük yarar getireceğine değindi. Beyin sinyallerini çözüp, ne söylemeye çalıştığını anlayabileceklerini anlatan Nurmikko, “Beyin sinyallerini anlayarak, tekerlekli sandalye, klavye gibi cihazları çalıştırabiliriz” dedi. Nurmikko, şöyle devam etti, “Bu süreçte, dinleme, anlama ve hareketin nasıl olacağını çözmek çok önemli. Buna beynin planlama süreci diyoruz. Beynin kolu, kasları nasıl hareket ettirdiğini anlamamız çok önemli. Beyin, kalemi nasıl tutacağını, yazıyı nasıl yazacağını hep planlıyor. Bu süreci çözdüğümüz zaman, beynin fonksiyonlarını da çözmüş olacağız. Beyne konan mikroelektronik sistem beynin bütün sırlarını çözebilecek kapasiteye ulaşacak.”

Robotu hareket ettirmeyi başardık

Yürüttükleri pilot çalışmada basit devreleri kullandıklarını anlatan Nurmikko, beynin kablosuz şekilde uzaktaki bir robotun elini hareket ettirmeyi başardığını kaydetti. Robotun henüz parmaklarını hareket ettirmeyi başaramadıklarına dikkati çeken Nurmikko, robotun parmaklarını hareket ettirebilmek için beyinden daha fazla bilgi almak gerektiğini vurguladı. Arto Nurmikko, teknik olarak beynin birden fazla bölgesine ulaşmayı hedeflediklerini, hem kolu hem bacağı hareket ettirebilmek için iki ayrı çipe ihtiyaç duyduklarını anlattı. Nurmikko şöyle konuştu, “Beyin inanılmaz bir organ. IBM’in bir süper bilgisayar var. Saniyede 10 üzeri 15 hareket yapan bilgisayar satranç için kullanılıyor. Bilgisayarın bu işlem için 500 kilovat enerji gerekiyor. Beyin ise aynı işleme 20 kilovat enerji sarfediyor. Kozmik evreni anlamak ne kadar zorsa, beyni anlamak da o kadar zor.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme