Gökdelende Çiftlik Evi

İnternet
Bir metropolün ortasında taze meyve ve sebzelerin yetiştiği, solunan havanın bile doğal olduğu, sığırların yetiştirildiği aynı zamanda yaşam alanı da olan dev bir çiftlik düşünün. Belçikalı çılgın tas...
EMOJİLE

Bir metropolün ortasında taze meyve ve sebzelerin yetiştiği, solunan havanın bile doğal olduğu, sığırların yetiştirildiği aynı zamanda yaşam alanı da olan dev bir çiftlik düşünün.

Belçikalı çılgın tasarımcı Vincent Callebaut tarafından tasarlanan dev çitlik, kent yaşamının ortasında doğal köy yaşamına imkan verecek.

Dev bir yusufçuk böceği şeklinde tasarlanan ve bu yüzden Dragon Fly adı verilen 600 metre yükseklikteki binanın New York’taki Roosevelt Adası üzerine inşa edilmesi planlanıyor.

132 katlı cam yapıda sığır ve kümes hayvanları ile 28 farklı ekinin yetişebileceği alan bulunuyor.

Sebze ve meyve bahçelerinin yanı sıra konut ve işyerlerinin de yer alacağı dev çiftlikte, her kattafi çiftçilik işlerinin o katta yaşayanlar tarafından yapılması öngörülüyor.

Yapının dev bir sera ile birleşen iki kulesi bulunuyor. Bu dev sera, cam ve çelikten yapılmış iki kanadı birbirine bağlıyor.

Kışın güneş enerjisiyle ısınacak dev çiftlik, yazın doğal havalandırma ve bitkilerin terlemesi yoluyla gerçekleşen buharlaşma kullanılarak serinletilecek.

Bahçeler, yağmur suyunu filtreleyip daha sonra içerideki sıvı atıkla karıştıraracak. Ardından organik işlemle bu sıvı, çifçilik işlerinde kullanılmak üzere geri dönüştürülecek.

İlginç tasarımlarıyla tanınan Callebaut’ın bundan önceki tasarımı, nilüfer şeklindeki kendi kendine yetebilen dev bir yüzen şehir Lilypad idi.

Lilypad, yükselen su seviyeleriyle başa çıkabilecek şekilde tasarlanmışken, Dragonfly, dünya nüfusu artmaya devam ederken olası gıda kıtlığının üstesinden gelmek üzere tasarlandı.

Dünya genelindeki kent nüfusunun 2009’da 3.1 milyar iken, 2025’e kadar 5.5 milyar olacağını belirten Callebaut, ekolojik kentin tarıma dönüşü canlandırmayı ve doğal kaynakların ve geri dönüşümlü atıkların yeniden kullanımını sağlamayı amaçladığını söylüyor.


 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme