Getty Images’dan ücretsiz servis

İnternet
Online yayıncılık kanallarının artması beraberinde haber ya da benzeri içeriklerde kullanılacak imaj sorununu getiriyor. Günümüzde büyük ölçekli yayınların tamamı haberlerinde kullandıkları fotoğraf v...
EMOJİLE

Online yayıncılık kanallarının artması beraberinde haber ya da benzeri içeriklerde kullanılacak imaj sorununu getiriyor. Günümüzde büyük ölçekli yayınların tamamı haberlerinde kullandıkları fotoğraf ve videolar için telif ödüyor.

Bu telifli fotoğrafların bir kısmı ise Getty Images gibi online fotoğraf bankalarından sağlanıyor. Bugüne kadar ücretli olan Getty Images belli şartlara uymak kaydıyla fotoğraflarını ücretsiz olarak sunmaya başlıyor.

Getty İmages’ın sitesinde yer alan açıklamaya göre; yeni serviste sosyal medya ya da kişisel bloglarda, Getty Images fotoğrafları ücretsiz olarak kullanılabilecek. Embed Code yani gömülü kod olarak alınabilecek bu fotoğraflar bu şekilde ücretsiz oluyor. Ancak bu yöntemde fotoğraf Getty Images sunucularında bulunduğu için firma bu imajı değiştirir ya da kaldırırsa onu kullanan site ve sosyal ağlarda bu durumdan etkilenecek.

YouTube’un halen sunduğu bu opsiyon (videoyu yayınlayan kişi izin veriyorsa) videoların embed kodu ile farklı sitelerde yayınlanmasına imkan sağlıyor. Getty Images da yeni servisi benzer bir mantıkla kurguluyor.

Getty Images’ın bu hamlesi özellikle sosyal medyada görünürlüklerini artırıp, insanların kendi sitelerinden fotoğraf satın almasını sağlamayı hedefliyor. Bu da şirketin gelirlerini artırmaya yönelik bir hamle olarak görülüyor. Bu tip arşiv fotoğraflarının büyük ve logosuz hallerinin Google aramalarında çıkıyor olması da bu tip bir hamleyi yapmak için mantıklı bir sebep olarak görülüyor. Çünkü bazı kullanıcılar ücret vermek yerine Google’dan arama yaparak bu fotoğrafları indirmeyi tercih ediyor. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme