Facebook’ta Yorum Rekoru

İnternet
Tüm dünyadan on binlerce Facebook kullanıcısı, bir Facebook mesajına 24 saat içinde en fazla yorumu girerek Guinness Dünya Rekoru’nu kırmaya çalışarak daha yeşil bir Facebook için çağrıda buluna...
EMOJİLE

Tüm dünyadan on binlerce Facebook kullanıcısı, bir Facebook mesajına 24 saat içinde en fazla yorumu girerek Guinness Dünya Rekoru’nu kırmaya çalışarak daha yeşil bir Facebook için çağrıda bulunacak.
 
Greenpeace, sosyal paylaşım devinin kömür ve nükleer enerji yerine tüm faaliyetlerini yenilenebilir enerji kullanarak yürütmesi için çağrıda bulunuyor.

Yapılan yorumlar Facebook’un California ofisinin dışında bulunan bir LED ekrandan çalışanlara gösterilecek ve böylece şirket önümüzdeki on yılda kömür enerjisini yavaş yavaş bırakmasını öngören Greenpeace Dünya Günü hedefine ulaşmaya teşvik edilmiş olacak.

Greenpeace Kampanyacısı Casey Harell: “Kahire’den Madison’a ve Wisconsin’e Facebook birçok farklı yerde aktivizmi güçlendiriyor ve reformu teşvik ediyor. Facebook’un artık kömür enerjisini bırakıp dönüşümsel hizmetlerini temiz ve güvenli yenilenebilir enerjiyle yürüterek yeni bir enerji devrimine imza atması gerekiyor.”

Bilgi teknolojisi sektörü, elektrik kullanımı alanında dünyada en hızlı büyüyen sektör. Greenpeace’e ait bir rapora göre şu anki büyüme hızlarıyla, Facebook’un hizmetlerini sağlarken kullandığı iki temel öğe olan veri merkezleri ve telekomünikasyon ağları 2020 yılında şu anki tüketimin üç katına çıkarak Amerika Birleşik Devletleri’nin şu anki elektrik tüketiminin yarısını aşacak, bu da Fransa, Almanya, Kanada ve Brezilya’nın toplam elektrik tüketiminin üstünde bir değer anlamına geliyor.

Harrell sözlerine şunları ilave etti: “Facebook bilgi işlem enerjisini kirli enerji kaynaklarına bağlayarak faaliyetlerinde yenilenebilir enerji kullanımını temel alan Google ve Yahoo gibi diğer bilgi teknolojisi şirketlerinin gerisinde kalıyor. Artık Facebook’un sorumluluk alarak temiz enerjide lider konuma geçmesi gerekiyor.”

Facebook, her biri ABD’de yaklaşık 40 bin eve yetecek kadar elektrik kullanacak olan iki yeni veri merkezinden ilkini yakında açıyor. Greenpeace, yaklaşık 700 bin Facebook kullanıcısının desteğiyle Facebook’un “kömürü arkadaşlarından çıkarması” ve 21. yüzyıldaki hizmetlerini sağlamak için 19. yüzyılın teknolojisinden uzaklaşma çağrısında bulundu.

Ntvmsnbc
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme